Наша електронна пошта:
smila.ua@ukr.net
logo
icon-top-follow icon-top-fb

 

AgrR1

 

Стрічка новин

26 серпня 2026, 06:14

Авторизуватися через соціальні мережі:

 

 

 

Ukraine

 

Його називали українським Густавом Клімтом. Можливо, він здобув би світову славу австрійського митця, але життя і творчість Віктора Зарецького припали на часи Радянського Союзу — держави, що вбила його дружину Аллу Горську і довела самого художника до депресії на межі божевілля.

 


Згадаймо художника-модерніста, одного з найяскравіших шістдесятників — Віктора Зарецького.
8 лютого 1925 року в місті Білопілля на Сумщині народився Віктор Зарецький — модерніст, майстер пейзажу та жанрової картини. Сам митець казав, що має двох духовних батьків — Тараса Шевченка і Густава Клімта.
Походив із козацького роду Зарецьких — за переказами, співзасновників Білопілля у XVII столітті. Після революційних подій родина змушена була переїхати на Донбас. Дитинство та юність Віктор провів у Юзівці (Донецьку), Горлівці, Дніпродзержинську. Голодомор 1932–33 років залишив тяжкі спогади: «На вулицях підбирали мертвих селян… Потім були млинці на соняшниковій олії», — згадував він.
У 1943 році був мобілізований до Червоної армії, однак через вроджену глухоту не брав участі в бойових діях — малював агітаційні плакати. Після демобілізації вступив до Київської художньої школи, а згодом — до Київського державного художнього інституту. Серед його вчителів — Костянтин Єлева, Михайло Шаронов, Сергій Григор’єв. Був одним із найкращих студентів, отримував рєпінську та сталінську стипендії, але навіть у межах соцреалізму шукав власну художню мову.
В інституті одружився з художницею Аллою Горською — однією з лідерок руху шістдесятників. Це було справді унікальне творче подружжя. Разом вони працювали в монументальному мистецтві, створювали мозаїки в Маріуполі, Донецьку, Києві. Зарецький активно підтримував дружину та її громадянську позицію, сам відмовлявся писати партійну номенклатуру.
У 1959 році подружжя стало активними учасниками Клубу творчої молоді «Сучасник». Разом з Іваном Дзюбою, Євгеном Сверстюком, Василем Симоненком та іншими вони відроджували пам’ять про митців «розстріляного відродження», організовували культурні заходи та відкрито виступали проти репресій. Зарецький і Горська підписали «Лист 139-ти» на захист української інтелігенції.
У листопаді 1970 року Аллу Горську було вбито. Офіційна версія — «побутовий конфлікт», однак згодом розсекречені документи довели причетність радянських спецслужб. Її похорон перетворився на протест проти комуністичного режиму.
Смерть дружини стала для Зарецького страшним ударом. Він пережив глибоку депресію, боявся переслідувань, відійшов від дисидентського руху. У 1977 році одружився вдруге — з Майєю Григор’євою. Оселився в Кончі-Озерній, відкрив приватну художню школу, де навчалося понад 200 учнів. Розробив власну педагогічну систему «Роздуми біля полотна».
Попри пережиту трагедію та сірість радянської доби, його живопис залишався яскравим, декоративним, сповненим життя. У 1980-х роках, відкривши для себе творчість Клімта, він сформував власний стиль — українську неосецесію. Особливо любив писати портрети.

 

 

 


Єдина прижиттєва виставка відбулася в грудні 1989 року в Києві. Невдовзі у митця діагностували рак.
Віктор Зарецький помер 23 серпня 1990 року. Похований на Берковецькому кладовищі в Києві.
У 1994 році його картини «Солдатка», «Літо», «Дерево (Витоки мистецтва)», «Ой кум до куми залицявся», «Весняні клопоти» були удостоєні Шевченківської премії (посмертно).
«Одвічні терези життя наміряли Віктору Зарецькому талану за десятьох… Але не дали долі», — писала мистецтвознавиця Олеся Авраменко.
Його мистецтво й сьогодні закохує з першого погляду.

scroll back to top

Додати коментар

 

Захисний код
Оновити

t me

 

Дійові особи

Валерія ЯНЕНКО

Про 35-річчя Незалежності України

 

 

Марина ДАНИЛЮК- ЯРМОЛАЄВА

Про те, що відмова Зеленського сказати хоч три слова у вечірньому відео про потужне очищення від корупції вельми показова

 

 

Борислав БЕРЕЗА

Про те, що не про готовність до переговорів треба казати, а бити по Росії

 
 
Політика
Буданов очолив Офіс президента України

02 січня 2026, 18:08

2026 01 02 budПрезидент України Володимир Зеленський повідомив, що новим керівником Офісу президента стане очільник Головного управління розвідки (ГУР) Кирило Буданов.


Економіка
Пенсіонерам нарахують додаткові 1200 грн щомісяця: хто отримає підвищення вже у вересні

17 серпня 2026, 15:21

Пенсіонери, які мають право на спеціальні надбавки або понаднормовий страховий стаж, уже у вересні отримають підвищені виплати. Держава нарахує щомісячну доплату у розмірі 1200 гривень, і це стане частиною планового коригування пенсій, спрямованого на підтримку людей із низькими доходами в умовах зростання витрат.


Суспільство
Рідним загиблих правоохоронців вручили почесні нагрудні знаки «Комбатантський хрест»

26 серпня 2026, 16:24

2026 08 26 hrest1У Черкасах відзначили поліцейських, які стоять на захисті країни, та вручили нагороди Головнокомандувача Збройних Сил України рідним загиблих правоохоронців.


Цікаво
Творчість Віктора Зарецького припали на часи Радянського Союзу — держави, що вбила його дружину Аллу Горську і довела художника до депресії

26 серпня 2026, 17:31

2026 08 26 tvorchЙого називали українським Густавом Клімтом. Можливо, він здобув би світову славу австрійського митця, але життя і творчість Віктора Зарецького припали на часи Радянського Союзу — держави, що вбила його дружину Аллу Горську і довела самого художника до депресії на межі божевілля.


Афіша
На футбольному полі згадають Артема: у Смілі відбудеться матч пам’яті

14 серпня 2026, 16:24

2026 08 14 artemЯк повідомили організатори, 23 серпня о 10:00 на стадіоні «Юність» відбудеться пам’ятний футбольний матч на честь 19-річного Артема Маслюка.