Наша електронна пошта:
smila.ua@ukr.net
logo
icon-top-follow icon-top-fb

 

Ukraine1

 

Стрічка новин

Авторизуватися через соціальні мережі:

 

 

 

Ukraine

 

У Смілі є вулиця названа на честь "українського Нострадамуса"

Вулиця і провулок імені Юрія Дрогобича знаходяться у приватному секторі на межі мікрорайонвв РПЗ і Богдана. Їх колишня назва Суворова.

 


4 лютого - День пам'яті "українського Нострадамуса" ЮРІЯ ДРОГОБИЧА (КОТЕРМАКА), вченого та освітянина доби Відродження, астронома, доктора медицини та фіолософії, ректора Болонського університету. Також він відомий як перший виходець з українських земель, який видав друком свою книгу.

До ХХ ст. його справжнє ім'я та національність були невідомі, натомість його знали як Джорджо да Леополі (лат. Georgius Drohobicz de Russia), себто Юрій зі Львова. Тепер ми знаємо, що при народженні його ім'я було Юрій Донат-Котермак і він народився у 1450 у Дрогобичі в сім'ї солевара.
Освіту почав при церкві св.Юра, потім навчався в Яґеллонському університет і у Кракові, де здобув наукові ступені бакалавра (1470) і магістра (1473). Згодом вивчав медицину та вільні мистецтва в Болонському університеті, де став доктором філософії (бл. 1478) і медицини (бл. 1482). Тоді ж він почав викладацьку діяльність, читав лекції з астрономії у Болоньї з 1478 р. Причому отримував за них подвійну платню — 200 лір, що засвідчувало його неабиякі здібності.
В 1481 р. Юрій Дрогобич вже був ректором найстарішого в Європі Болонського університету, в історію якого він увійшов як Джорджо да Леополі. Згодом був професором Яґеллонського університету (з 1487 р.) та віце-канцлером Істрополітанської академії у Братиславі. Також він мав чин королівського лікаря.

7 лютого 1483 року у Римі вийшла його книга «Прогностична оцінка поточного 1483 року» (Iudicium pronosticon Anni MCCCCLXXX III) - перша відома друкована книга, написана українцем. Крім астрологічних прогнозів, тут були викладені відомості з географії, астрономії, метеорології, філософії. Цікаво, що автор подав визначені ним координати Вільнюса (Вільно), Дрогобича, Львова та низки міст Італії й Німеччини, а також певною мірою ознайомив європейців з країнами Східної Європи. Зокрема, у розділі «про становище Польщі» він підкреслює, що Львів і Дрогобич належать не до Польщі, а до Русі, під якою розуміє «Руське Королівство» — колишні володіння галицько-волинського короля Данила.

Деякі твори Юрія Дрогобича дійшли до нас у вигляді копій. Так, у Парижі збереглися копії двох астрологічних трактатів Юрія Дрогобича, а в Баварській бібліотеці в Мюнхені — його прогноз на 1478 рік, переписаний німецьким гуманістом Г.Шеделем.
Серед найвідоміших студентів Юрія Дрогобича був майбутній видатний астроном Миколай Коперник.

Помер Юрій Дрогобич у м. Кракові 4 лютого 1494 року.

Його іменем названі вулиці у Дрогобичі, Львові, Калуші, Краматорську, Смілі, одна з дрогобицьких шкіл, 17 курінь УПЮ та мандрівне радіо «Радіо Котермак». Також йому присвячена історична повість Ярослава Ісаєвича «Юрій Дрогобич»(1994) та «Безмежна доля» Имира Ельника (2014). В
2011 році на фасаді Болонського університету було відкрито меморіальну дошку Юрію Дрогобичу.

 

На фото - пам'ятник вченому у Дрогобичі.

Історичні відомості від Diaspora.ua

scroll back to top

Коментарі  

Максим Сорочан
0 #1 Максим Сорочан 08.02.2023, 23:01
Гарна стаття!
Дякую, що попередній склад топонімічної комісії підтримав мою пропозицію назвати вул. ім. Юрія Дрогобича, а депутати проголосували за перейменування.
Цитата

Додати коментар

 

Захисний код
Оновити

t me

 

Дійові особи

Ірина КАПТУР

Про те, що на фронті треба маскувальні сітки, мʼякі ноші, авто, а не окопні свічки

 

 

Валерій ЗАЛУЖНИЙ

Про День українського добровольця

 

 

Юлія БАРАНЬКО

 

8 березня

 

 

 

 
 
Політика
Відбулась сесія міської ради, на якій депутати проголосували за 52 питання порядку денного

20 квітня 2022, 17:25

20 квітня у малому залі Будинку рад відбулась 41-ша сесія Смілянської міської ради. На порядок денний винесли 52 питання, які перед цим були опрацьовані на постійних депутатських комісіях.


Економіка
Вільний залишок міського бюджету планують витратити переважно на сферу ЖКГ

24 лютого 2023, 12:35

Відбулося сесійне засідання Смілянської міської ради, на якій розподіляли вільний залишок коштів міського бюджету


Суспільство
В обласному кардіоцентрі за рік провели 1600 операцій

24 березня 2023, 15:23

2023 03 24 naradaТаку оцінку цьому лікувальному закладу нашої області дав видатний кардіохірург, керівник Національного інституту серцево-судинної хірургії імені М. М. Амосова Василь Лазоришинець.


Цікаво
Голова уряду Італії Джорджа Мелоні в парламенті пояснила необхідність подальшої підтримки України

24 березня 2023, 17:32

2023 03 24 mirГолова ради міністрів Італії Джорджа Мелоні у парламенті Італії емоційно відповіла на провокаційне питання якоїсь депутатки, що закликала припинити допомагати Україні.


Афіша
Не пропустіть 17 березня концерт-феєрію ЗАЧАРУЙ

16 березня 2023, 12:23

2023 03 16 zacharУ Смілянському міському будинку культури відбудеться концерт-феєрія "Зачаруй".
У програмі: музичні перлини українських та зарубіжних композиторів 20-21 століть