Наша електронна пошта:
smila.ua@ukr.net
logo
icon-top-follow icon-top-fb

ANI vidkrutta

 

Neryxomist

 

metalobaza

Стрічка новин

 

CENTR

 

У травні викупили з кріпацької неволі Тараса Шевченка

2020 05 04 Shechenko

 

4 травня 1838 року в Царському Селі відбулася лотерея поміж членами царської родини та запрошеними вельможами. Розіграли портрет вихователя спадкоємця російського престолу Василя Жуковського. На виручені гроші викупили із кріпацтва 24-річного художника і поета Тараса Шевченка.
Тарас, син кріпаків із села Моринці, почав малювати ще 8-річним. Вчився малярству у місцевих дяків і малярів. 14-річного сироту Шевченка зробили дворовим слугою поміщика у вільшанському маєтку на Київщині. Його пан - Павло Енгельгардт віддав хлопця в науку на чотири роки до петербурзького живописця Василя Ширяєва. Вдень артіль Ширяєва виконує різні живописно-декоративні замовлення, а вночі Шевченко ходить до Літнього саду малювати статуї. Тоді вперше пише вірші. Улітку 1836 року його помітив художник Іван Сошенко. Українець за походженням захоплюється талантом кріпака і вирішує допомогти йому.
Знайомить Тараса із земляками - письменником Євгеном Гребінкою, художником Аполлоном Мокрицьким, професором Василем Григоровичем. Професор обіймає високу посаду в Петербурзькій Академії мистецтв. Вмовляє Тараса подати малюнки до Товариства заохочення художників. Їх високо оцінюють, але кріпаки не можуть навчатися у вищих навчальних закладах.
Талановитого маляра у майстерні Сошенка помічає Карл Брюллов - нащадок знаменитих французьких емігрантів, який вважається найкращим і найбільш високооплачуваним художником того часу. Брюллов звертає увагу на "некріпацьке" обличчя хлопця, хвалить рисунки та вірші і пропонує стати учнем.
Шевченкові друзі міркують, як визволити Шевченка з кріпацтва. Брюллов так переймається долею кріпака, що їде до полковника Павла Енгельгардта та просить відпустити на волю обдарованого "холопа". Енгельгардт називає ціну викупу за Тараса - 2500 рублів. Це вп'ятеро перевищує ціну кваліфікованого кріпака. На той час ця сума еквівалентна 45 кілограмам чистого срібла.
Через Гребінку Шевченко знайомиться з "придворним живописцем" Олексієм Венеціановим. Той добре знає поета Василя Жуковського, що був вихователем наслідника престолу цісаревича Олександра. Той також переймається долею Шевченка. Жуковський попросив Брюллова написати з нього портрет, з метою розіграти його в приватній лотереї.
Друзі вирішують провести лотерею серед членів царської родини. Лотерейні квитки по 300–400 рублів купили імператриця, царівни, спадкоємець престолу — майбутній імператор Олександр Миколайович, сама графиня Баранова та інші вельможі. 4 травня після обіду, танців і розмов портрет Жуковського розіграли. Виграш дістався цариці Олександрі Федорівні.
Від царської сім'ї одержали 1000 рублів. Цих грошей було недостатньо для викупу Шевченка. Брюллов, Жуковський, Венеціанов та Юлія Баранова започаткували збір коштів у складчину. Гроші пожертвували десятеро друзів Шевченка. Суму зібрали і передали Енгельгардту. Відпускну Шевченку вручає Василь Жуковський через три дні після лотереї. Із майстерні Брюллова 24-річний Тарас виходить вільним. Поет присвячує Жуковському поему "Катерина", Євгену Гребінці - баладу "Перебендя", Василю Григоровичу - "Гайдамаки".

scroll back to top

Коментарі  

vasya vasyn
0 #1 vasya vasyn 10.05.2020, 20:37
У ТРАВНІ ВИКУПИЛИ З КРІПАЦЬКОЇ НЕВОЛІ ТАРАСА ШЕВЧЕНКО,дізнавшись про це -призидент Зеленський почяв продавати кріпаків заробітчян за кордон.
А що стосовно статті,то картина не була продана,(ІСНУВАВ МІФ, ЩО КАРТИНУ, ВИСТАВЛЕНУ НА АУКЦІОН ДЛЯ ВИКУПУ ШЕВЧЕНКА, КУПИЛА ЦАРИЦЯ. ПРОТЕ КАРТИНА НА АУКЦІОНІ ТАК І НЕ БУЛА ПРОДАНА
Пан Енгельгардт погодився відпустити Шевченка за 2500 рублів – на той час ця сума була еквівалентна 45 кілограмам чистого срібла. У викупі Шевченка з неволі брали участь люди з безпосереднього оточення царської родини. Вони організували аукціон з продажу картини Карла Брюллова. Ще за життя поета існував міф, що картину купила цариця і тим самим дала гроші на звільнення Шевченка. Проте картина на аукціоні так і не була продана)
Цитата

Додати коментар

 

Захисний код
Оновити

 

kosmetolog

 

AZK MIG

Дійові особи

Анатолій Терещенко

TereshchenkoNEW

 

Про Народних героїв України – Володимира Альохіна та Олену Куліш

Зоя ЗИРЯНОВА

Zuranova

 

Про майбутнє районної лікарні без Смілянського району

 

Тетяна ГАНЖА

Ganza

 

Медик може піти у мери, а мер у медики – ні 

 

 

Авторизуватися через соціальні мережі:

 
Політика
Міському голові м.Сміла Цибку О.О. від депутатів фракції ВО «ЧЕРКАЩАНИ»

29 травня 2020, 09:15

2020 05 28 zvernena

На сесіях Смілянської міської ради на початку року був розглянутий та ухвалений бюджет на 2020 рік.


Економіка
З 1 вересня в Україні збільшать мінімальну зарплату до 5 тисяч гривень

20 липня 2020, 09:33

2020 07 03 zp

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль і міністр фінансів Сергій Марченко оприлюднили попередній графік, за яким підвищуватимуть мінімальну заробітну плату.


Суспільство
З початку пандемії у Смілі захворіло 26 осіб, вилікувались - 15

11 серпня 2020, 17:20

2020 08 11 covsmila

За інформацією лікаря-епідеміолога Сергія Клочана за вихідні дні на території міста Сміла захворіло на коронавірусну хворобу COVID-19 ще 4 особи (2 з однієї сім' ї, не працюють, 1 особа госпіталізована в Черкаси, 1 пенсіонерка). Хворими займаються сімейні лікарі.


Цікаво
Легіон Українських Січових Стрільців – спроба створення нового війська

11 серпня 2020, 18:22

2020 08 08 strilci

Легіон Українських Січових Стрільців – перше українське збройне формування з часів знищення козацьких загонів Катериною ІІ.


Афіша
У Ротмістрівці стартує районний футбольний турнір

07 серпня 2020, 17:22

2020 08 05 kybok

Всеукраїнське об'єднання "ЧЕРКАЩАНИ" традиційно організовує футбольний турнір за кубок "ЧЕРКАЩАН" серед команд Смілянщини.