Наша електронна пошта:
smila.ua@ukr.net
logo
icon-top-follow icon-top-fb

 

Ukraine1

 

Стрічка новин

Авторизуватися через соціальні мережі:

 

 

 

Ukraine

 

Василь ЦИРІЛЬ

 

 

Настоятель "Храму Свв. Апостолів Петра і Павла м.Чигирин

 

Церква не благословляє пірнання в ополонку на свято Богоявлення. Щодо традицій та їх спотворення...

Знаєте, як відзначали свято Водохреща запорозькі козаки? Думаєте, роздягались і пірнали у мороз в ополонки? Ні! Пірнання у ополонку на свято Богоявлення не є і ніколи раніше не було українською християнською традицією. Наші предки в мороз не пірнали в ополонки, а тим паче не роздягалися в присутності священиків і не бруднили щойно освячену воду (яку після освячення набирали, щоб пити, а не купатись). Про такий ритуал ми не знайдемо в серйозних наукових дослідженнях українських релігійних традицій. Це є швидше постсовковським спотворенням наших багатовікових національно-релігійних традицій. Ця мода з’явилася у нас в 1990-ті рр. і особливо в 2000-ті завдяки деяким політикам і ЗМІ, які нав’язали цей стереотип під виглядом «багатовікової народної традиції». В результаті «моржівство» стало підмінювати сенс і зміст великого християнського свята, перетворившись на якийсь безглуздий ритуал, який більше схожий на язичництво, аніж на християнство.
Пропоную познайомитись із описом, як насправді відзначали свято Богоявлення українські козаки на Запорозькій Січі. Це спогади старого запорожця Микити Коржа, які колись в ХІХ ст. записано з вуст очевидця в працях історика козацтва проф. Д. Яворницького та ін. Так от, зі спогадів Микити Коржа ми дізнаємось, що кожного нового року на свято Водохреща у цей день із самого ранку на Запорозькій Січі «всі козаки, піхота, артилерія й кавалерія, збиралися на площі перед церквою і стояли тут рядами по куренях, без шапок, до завершення богослужіння; всі одягали найкращий одяг, озброювалися найкращою зброєю; над кожним куренем майоріли особливі розмальовані прапори, котрі тримали хорунжі, сидячі на гарячих, чудово прибраних конях. Після закінчення Божественної Літургії з церкви виходив настоятель із хрестом у руці, за ним парами йшли ієромонахи з євангеліями, іконами, у дорогому одязі; за духовенством злагоджено, рядами, з хоругвами та важкими гарматами ступали козаки; за козаками – маси простого люду, і всі разом висипали на середину Дніпра, на Йордан. Тут усі ставали шеренгами й слухали службу Божу. Коли архімандрит уперше занурював хрест у воду, козаки одночасно гримали таким залпом, що від того удару аж земля стогнала. А глядачів укривав густий дим, мов пітьма… Заспокоївшись на кілька хвилин, поки розвіювався дим, а настоятель ще раз занурював хрест у воду, козаки знов стріляли, цього разу скільки кому заманеться».
Як бачимо, жодного роздягання і пірнання в ополонку. А у козаків здоров’я і міці було побільше нашого )) Але навіть у них не виникало думки в мороз пірнати в ополонку без будь-якої потреби )) Тож шануймо справжні національні традиції! І не спотворюймо їх постсовєтськими новодєлами… Принаймні, якщо хтось хоче задля оздоровлення поморжувати, то це не обов'язково перетворювати на якийсь безглуздий шабаш у день великого християнського свята...
Ну а політикам краще демонструвати реальні справи, а не оголені частини свого тіла перед телекамерами... Такий піар на виборах не допоможе ))
P.S. В давнину у наших пращурів не було водорпровідних кранів у хатах )) тому на Богоявлення святу воду після освячення набирали з ополонки, щоб пити потім хрещенську святу воду цілий рік, а тому не бруднили її купаннями. Більше того, в народних звичаях не прийнято було після Водохреща цілий тиждень навіть прати у освячених хрещенських джерелах та ополонках, щоб не забруднити святої води. Це якщо про релігійні традиції, а не моржівство. А так пірнайте на здоров'я хоч кожен день))

 

Із допису у Фейсбук

scroll back to top

Додати коментар

 

Захисний код
Оновити

t me

 

Дійові особи

Валерій ЗАЛУЖНИЙ

Про День українського добровольця

 

 

Юлія БАРАНЬКО

 

8 березня

 

 

Юлія Паєвська (Тайра)

 

Ви можете отримати допомогу і підтримку

 

 

 

 
 
Політика
Відбулась сесія міської ради, на якій депутати проголосували за 52 питання порядку денного

20 квітня 2022, 17:25

20 квітня у малому залі Будинку рад відбулась 41-ша сесія Смілянської міської ради. На порядок денний винесли 52 питання, які перед цим були опрацьовані на постійних депутатських комісіях.


Економіка
Вільний залишок міського бюджету планують витратити переважно на сферу ЖКГ

24 лютого 2023, 12:35

Відбулося сесійне засідання Смілянської міської ради, на якій розподіляли вільний залишок коштів міського бюджету


Суспільство
Євгена Саражу посмертно відзначено державною нагородою

20 березня 2023, 10:25

2023 03 20 EvgenЦитату із Указа Президента опублікував Євгеній Павлюченко, друг Євгена Саражі, який загинув нещодавно захищаючи Україну


Цікаво
Іван Мазепа був великим меценатом

19 березня 2023, 16:17

2023 03 19 MazepaПерелік об’єктів збудованих в Україні на особисті кошти гетьмана Івана Мазепи.


Афіша
Не пропустіть 17 березня концерт-феєрію ЗАЧАРУЙ

16 березня 2023, 12:23

2023 03 16 zacharУ Смілянському міському будинку культури відбудеться концерт-феєрія "Зачаруй".
У програмі: музичні перлини українських та зарубіжних композиторів 20-21 століть