Наша електронна пошта:
smila.ua@ukr.net
logo
icon-top-follow icon-top-fb

biznes lanch ANI

 

Стрічка новин

710 60 без адреси

 

 

Цікаво

Ольга Косач, мати Лесі Українки, видала книгу про українську вишивку

 

Красива. Тут їй 16 років чи трохи більше. Уже наступного, 1866-го, Ольга стане випускницею Інституту благородних панянок у Києві.
А через два - поїде з чоловіком Петром Косачем на Волинь за його службовим призначенням.
21-річною Ольга народить доньку Ларису, яку тепер майже усі називають Лесею Українкою. Загалом дітей у сім'ї буде шестеро.
Ольгу Петрівну Драгоманову - у щасливому заміжжі Косач - переважно нині звуть за літературним псевдонімом Оленою Пчілкою.
Про щасливе заміжжя - це можливості, поряд з вихованням дітей, цікавитися етнографією, стати перекладачкою (перекладами у Петербурзі займався і її батько), укладати книжки й писати художні твори.
1876 року - Ользі 27, у неї вже двоє дітей, у травні 1877 року народиться третя - вийшла друком у Києві її книжка «Український народний орнамент».
Згадаємо ще контекст: російським імператором Олександром II (а Україна в складі Російської імперії) підписано розпорядження від 18 (30) травня 1876 року, що отримало назву "Емський указ" (підписане в Бад-Емсі) - про витіснення української мови, а отже і культури.
Тож книжці про українську вишивку вдалося вчасно "прошмигнути".
Більше того - наступного року її перекладуть французькою!
І 1878-го представлять на Всесвітній виставці у Парижі!
І ще один факт. Михайло Драгоманов (так, брат Ольги Косач) на Паризькому літератерному конгресові, який проходив під головуванням Віктора Гюго у рамках заходів Всесвітньої виставки і присвячений був захисту міжнародного авторського права, прочитав доповідь «Українська література проскрибована російським урядом», у якій було озвучено цей «Емський указ», та ще й брошуру з надрукованим текстом роздав учасникам конгресу.
«Я хочу ознайомити Паризький Конгрес, — так починається драгоманівська брошура, — зі станом, у якому перебуває в Росії література українська, русинська або малоросійська, яку проскрибує, яку переслідує уряд однієї з найбільших держав світу.
Напевно, членам Конгресу нелегко буде повірити в те, що в Европі проскрибовано цілу літературу, і що цей факт, яким би неймовірним він не здавався, відбувається зараз, в самісінькому ХІХ столітті!»
Закінчується вона такими словами: «Єдине, чого ми хочемо, це пролити світло на цю кричущу несправедливість, жертвами якої ми є в Росії, і ми певні, що Конґрес не лишиться байдужим до наших вимог і знайде спосіб прийти нам на поміч".
А повертаючись до української вишивки - саме після привернення уваги до неї книжкою Ольги Косач згодом почнуть створювати артілі вишивальниць уже ті, хто орієнтувався у першу чергу на Москву і Петербург.
І всюди нині розтиражовується інформація про вишивальний будинок Кітмір, який відкрила в Парижі княжна Марія Павлівна Романова, кузина останнього російського імператора. А спробуйте знайти не в проукраїнському медіапросторі хоч трохи згадок про надважливу роль праці й популяризації вишивок Ольгою Косач, якій у радянський період навішували тавро "націоналістка".

І чомусь знову почали тролити її заслуги. Про це тут:https://umoloda.kyiv.ua/number/3645/164/150677/

Якщо не читали попередні тексти, рекомендую: "Підкорила Париж і мережила думки: історія першої дослідниці української орнаментики та журналістки Ольги Косач' - https://umoloda.kyiv.ua/number/3609/164/147802/

«Пролетіла вона як зоря!..» Про першу подорож 23-річної Олени Пчілки за кордон - https://www.umoloda.kyiv.ua/number/3621/164/148707

Валентина Самченко

 

Із допису у ФБ

scroll back to top

Додати коментар

 

Захисний код
Оновити

 

kosmetolog

 

AZK MIG

Дійові особи

Анатолій СЕМИНОГА

 

Чим відрізняються ВО «ЧЕРКАЩАНИ» від інших партій 

Марина КЕЛЬВИЧ

 

Про себе і команду ВО "ЧЕРКАЩАНИ"

 

Олег КНИЖ

 

Майбутнє нашого міста ми створимо разом 

Авторизуватися через соціальні мережі:

 
Політика
Депутатська більшість передала міському голові важливе Звернення

02 вересня 2020, 10:32

2020 09 03 ZV1

Сьогодні знову скликають сесію міської ради, яка має відбутися о 16.00.


Економіка
Білозірська сільська рада проводить аукціон з оренди землі

09 вересня 2020, 12:04

 

Білозірська сільська рада як організатор земельних торгів оголошує про проведення аукціону з продажу права оренди земельної ділянки


Суспільство
Кабмін подовжив режим надзвичайної ситуації до кінця року

30 жовтня 2020, 17:27

2020 10 29 stan

Кабінет Міністрів подовжив режим надзвичайної ситуації до 31 грудня 2020 року.


Цікаво
Летіла в Іспанію, а потрапила до Києва

30 жовтня 2020, 18:32

2020 10 20 ispani

30-річна Інка Фільов повинна була вилетіти з Лондона до Валенсії, але опинилася в Києві.


Афіша
25 жовтня о 19.00 відбудеться зустріч з поетесою Юлією БЕРЕЖКО-КАМІНСЬКОЮ

22 жовтня 2020, 17:27

2020 10 22 zystrich

Цієї неділі, 25 жовтня, після того, як всі проголосують, о 19.00 можна відпочити душею – поспілкуватися онлайн з успішною жінкою – поетесою, журналістом, редакторкою Юлією БЕРЕЖКО-КАМІНСЬКОЮ.