Наша електронна пошта:
smila.ua@ukr.net
logo
icon-top-follow icon-top-fb

ANI vidkrutta

 

metalobaza

Стрічка новин

 

CENTR

 

Цікаво

Мініатюрний «Кобзар» Тараса Шевченка переправляли в Україну у цигарковому папері

2020 07 23 kobzar

 

Історія створення першого мініатюрного видання «Кобзаря» Т. Г. Шевченка, виданого 1878 року в Женеві, наскільки незвичайна, що може суперечити із захоплюючим сюжетом.
Нагадаємо, що у 1876 році був підписаний таємний «валуєвський» циркуляр, а пізніше так званий «емський» акт, який зробив ще жорстокішими вимоги цензури щодо застосування української мови. Ось чому київське товариство «Громада» приділяло таку серйозну увагу створенню за кордоном у Женеві позацензурного друку, субсидувало витрати на нього, покладало великі надії на діяльність української друкарні, доручивши організацію М. Драгоманову.
З кінця 1877 р. женевська друкарня працювала на повну потужність, і вже побачили світ 112 назв поза цензурних книг, серед яких твори Т. Шевченка, П. Мирного, С. Подолинського.
Найближчими помічниками М. Драгоманова були М. Павлик, С. Подолинський, А. Ляхоцький та Ф. Вовк. У двох останніх і виникла думка видати «Кобзар» Тараса Шевченка, переправити його землякам на батьківщину до сімнадцятих роковин смерті поета.

 

2020 07 23 kobzar1


Федір Вовк /Волков/ (1847-1918) – український антрополог, археограф, етнограф, фольклорист, був ще й відомим публіцистом. Саме він і став упорядником женевського «Кобзаря», скромно заховавшись під псевдонімом «Сірко».
Цікава доля ще одного із видавців книжечки. А. Ляхоцький був робітником Київської «Старої громади», а, переїхавши до Женеви, опанував фах складальника, коректора і самовіддано працював у женевській друкарні. Звідки ж його прізвисько «Кузьма»? Так називала його дочка М. Драгоманова, в сім’ї якого часто через матеріальну скруту жив А. Ляхоцький. Ім’я це так до нього пристало, що і в побуті і на службі, у листуванні всі його називали тільки Кузьмою.
Важливе питання, як доставити «Кобзар» в Україну, не наражаючи на небезпеку тих, хто буде транспортувати книгу. Адже крім того, що книга українською мовою, то ще і шевченківські твори були підібрані «найкрамольніші».
Рішення було знайдено просте й винахідливе. Формат книги вибрали не випадково (8,5 х 5,5 см). Саме такий розмір мав цигарковий папір «Awadi», який користувався тоді великим попитом серед курців. При пакуванні кожну книжечку загортали в обгортку цигаркового паперу і вміщували між справжнім папером. Справу зробили так акуратно і дбайливо, що всі посилки благополучно дійшли за призначенням саме до сімнадцятих роковин смерті поета.
Зараз ця мініатюрна кишенькова книжечка вийшла факсимільним способом. Вона прикрашає експозицію музею «Кобзаря» Т. Шевченка в Черкасах.

 


Ольга Шарапа, завідуюча музеєм "Кобзаря"

scroll back to top

Додати коментар

 

Захисний код
Оновити

kosmetolog

 

AZK MIG

Дійові особи

Юрій Кредзинський

Kredzunskui

 

Про те, що мітингувати треба всім смілянам 

 

Тетяна ГАНЖА

Ganza

 

 

Про шантаж і погрози

 

 

Володимир ТЕЛЕПНЬОВ

Telepnev

 

Про грабіж і продаж гаража відділу охорони здоров’я

 

Авторизуватися через соціальні мережі:

 
Політика
Міському голові м.Сміла Цибку О.О. від депутатів фракції ВО «ЧЕРКАЩАНИ»

29 травня 2020, 09:15

2020 05 28 zvernena

На сесіях Смілянської міської ради на початку року був розглянутий та ухвалений бюджет на 2020 рік.


Економіка
З 1 вересня в Україні збільшать мінімальну зарплату до 5 тисяч гривень

20 липня 2020, 09:33

2020 07 03 zp

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль і міністр фінансів Сергій Марченко оприлюднили попередній графік, за яким підвищуватимуть мінімальну заробітну плату.


Суспільство
Роман Котляренко став залізничником, як і його близькі родичі

04 серпня 2020, 17:22

2020 08 04 zaliznuchnuk 

Всі близькі родичі смілянина Романа Котляренка працюють на залізниці.


Цікаво
У Доброславі поставили памʼятник своїм Героям

03 серпня 2020, 18:25

2020 07 29 geroi

На Одещині у селищі Доброслав Лиманського району майже сім тисяч мешканців і шестеро героїв, які воювали за Донецький аеропорт.


Афіша
2 серпня стартує «Тясминська регата»

31 липня 2020, 16:00

2020 07 31 regata

У неділю, 2 серпня, на веслувальній базі "Локомотив" відбудуться традиційні спортивні змагання «Тясминська регата».