Цікаво
- Деталі
-
Дійові особи
-
14 травня 2026, 12:30
старший лейтенант ЗСУ, командир взводу ПТРК
Про те, що панельки не підходять під укриття
Це світлина сьогоднішнього прильоту в Києві. Я тут жила по-сусідству, в такому ж будинку пройшло моє дитинство і юність.
Я добре знаю нутрощі цього і навколишніх будинків. Вони будувалися на моїх очах, складалися, як карткові будиночки і падають вони так само....Складаються зразу до самого низу, включно з підвалами.
Я багато разів спостерігала це на фронті, і коли вибираю позицію, намагаюся уникати панельок. Або якщо іншого не має і передають приліт кабів- тікаю в інше місце. Лячно в такому будинку навіть якщо тебе накривають чимось слабеньким - 80 мінометом. Удар навіть в протилежний край хитає підвал.
Отож порада жителям тилових міст- якщо ваш будинок панелька шукайте інше укриття під час тривог.
Добре тримають цегляні будинки з зовнішніми стінами, які несуть навантаження, добре нові, де льється каркас, зовнішній пінобетон наче вбирає в себе силу удару. Добре зарекомендувала себе біла силікатна цегла. Взагалі для вибору укриття найголовніше спуститися в підвал проаналізувати, який у будинку фундамент. Буває що і панельки стоять на хорошому фундаменті, і їх підвал підходить під укриття. Хороший фундамент - широкий, часто це бетонні блоки, добре, якщо глибоко закопаний.
Найгірше, якщо у панельки -фундамент з таких же самих панельних конструкцій. Виявити це просто навіть зовні - такий фундамент має багато зовнішній віконечок, які видно з вулиці. Маленьких - в моєму дитинстві в ці віконечка в підвал ниряли коти. Їх в тому будинку було безліч, двірники не стигали їх закривати. З бетонних блоків не можливо таке намурувати, а плити просто на заводі лилися з "віконечками". Це злочин, що в радянському союзі була погоджена технологія складати з цих плит фундаменти багатоповерхівок. Такі підвали - ніколи під укриття, вони руйнуються і складаються навіть під вагою верхніх перекриттів. Чим менше вікон у фундаменті тим краще укриття. Але запасні виходи мусять бути. Взагалі підвали багатоповерхівок це найкращі укриття, головне щоб не панельки.
