Наша електронна пошта:
smila.ua@ukr.net
logo
icon-top-follow icon-top-fb

АНІ Бізнес ланч

 

Стрічка новин

Цікаво

ВНУТРІШНІ СУПЕРЕЧКИ НЕ ДАЛИ РОЗВИНУТИ УСПІХ У ВІЙНІ З МОСКВОЮ 1658-1659 РОКІВ

2019 07 08 cikavo

 

8 липня 1659 року війська гетьмана Івана Виговського за підтримки Кримського ханства під Конотопом вщент розгромили московське військо під проводом Олексія Трубецького.
"Згідно з найчастіше вживаними в літературі підрахунками істориків, у бою загинуло близько 30 тисяч російського війська, а 15 тисяч вояків (у т. ч. півсотні воєвод) потрапили в полон.
Втрати козаків Виговського та польських найманців становили 4 тисячі, втрати військ кримського хана Мухаммед-Гірея IV - 6 тисяч", - свідчить Енциклопедія історії України.
Це був один з епізодів московсько-української війни 1658-1659 років, спровокованої постійним втручанням московських бояр у внутрішні справи Гетьманщини та нахабною поведінкою московських залог, які після Переяславської ради почали хазяйнувати на українських землях.

 

2019 07 08 cikavo1


Фактично, ця поразка відкривала шлях на Москву. У місті почалася паніка. За царським указом "люди всіх чинів" були мобілізовані на земляні роботи, патріарх Никон переселився до Клязинського монастиря у Тверській землі, а татари практично безперешкодно спустошували південні окраїни Московського царства, здійснюючи рейди аж до Воронежа. Воєвода Шереметьєв, який до того "порядкував у Києві, як у себе вдома", опинився в облозі.
Однак, внутрішні суперечки серед козацької старшини, якими часто користувалася Москва (а часто - і сама їх роздмухувала), не дали Виговському розвинути успіх.

 

2019 07 08 cikavo2

Він робив ставку на підтримку поляків, що категорично не сприймалося частиною старшини. Проти Виговського виступили навіть найближчі соратники, переяславський полковник Тиміш Цецюра і ніжинський Василь Золотаренко.
У цей же час Іван Сірко проводить спустошливі рейди по татарських землях, які змушують війська Мехмеда Герая повернутись у Крим.
Як наслідок - Виговському довелося тікати до Польщі, а гетьманом обирають молодого Юрася Хмельницького.
Який уже в жовтні під тиском Олексія Трубецького, що з новим військом повернувся у Гетьманщину, змушений був підписати Переяславські статті, які повернули Україну під зверхність Московського царства у статусі жорстко обмеженої автономії.

 

2019 07 08 cikavo3


Підписані Виговським у вересні 1658 року Гадяцькі статті, які передбачали входження Великого Князівства Руського до складу Речі Посполитої на правах широкої автономії, у початковому варіанті так і не були ратифіковані.
… А рівно через 50 років, 8 липня 1709 року відбулася Полтавська битва - остання відчайдушна спроба гетьмана Мазепи врятувати Київ від долі "випаленої землі", яку готував столиці Петро І. І, знову ж таки, однією з причин поразки стали внутрішні протиріччя серед "української еліти" і орієнтація частини козацької старшини "на Москву", віра в те, що перед російськими царями можна "вислужитися".
Але ставка на "вірнопідданство" не спрацювала - Катерина ІІ остаточно ліквідувала Гетьманщину, а в 1775-му знищила Запорозьку січ як останній прихисток українського вільного духу. І до 1917 року питання існування української держави було закрите.
Історія повторюється і нині. Якщо не робити висновків.

 

Джерело: "Україні молода"

scroll back to top

Додати коментар

 

Захисний код
Оновити

AZK MIG

2018 04 26 металобаза2

Дійові особи

Тарас Висоцький

vusocjiu

 

Про соціальну відповідальність і розвиток громад 

 

Василь Латенко

latenko

 

Про те, що немає звідки брати гроші

 

 

Тетяна Шугар-Благодарна

Шугар Благодарна

 

Про екологію і свою відповідальність за шкоду природі

 

Авторизуватися через соціальні мережі:

 
Політика
Суд вимагає продовжити встановлювати результати виборів у 198 ВО

19 серпня 2019, 12:23

 2019 08 08 OVK

Попри те, що 5-го серпня ЦВК визнало само висуванця Сергія Рудика обраним від 198-го округу народним депутатом України, Верховний суд визнав протиправним і скасував протокол ЦВК про результати виборів на 198-мому окрузі, зобов'язавши ЦВК "продовжити дії щодо встановлення результатів виборів".


Економіка
Чи можливе у Смілі запровадження електронного квитка

15 серпня 2019, 11:45

2019 08 16 reklama

Великі міста України намагаються запустити систему електронного квитка. Окрім очевидних переваг у зручності використання для пасажирів та знищення корупційної складової у системі транспорту, цей спосіб модернізації не дуже дорогий.


Суспільство
Голова Ротмістрівської ОТГ розказав всю правду про свою зарплату

20 серпня 2019, 14:23

2019 08 17 OTG

Нещодавно ми публікували матеріал «Ротмістрівській ОТГ дорікнули за надто високі зарплати працівників апарату», де йшлося про робочу нараду за участю першого заступника голови Черкаської ОДА Тараса Висоцького.


Цікаво
До 100 тисяч людей загинуло від підриву «Дніпрогесу» у 1941 році

19 серпня 2019, 18:34

2019 08 19 damba

18 серпня 1941 року в Запоріжжі радянська армія, відступаючи під натиском гітлерівських військ – танків і мотопіхоти, підірвали греблю Дніпрогесу – найбільшої гідроелектростанції в Європі.


Афіша
Центральна міська бібліотека організовує два творчих вечори

15 серпня 2019, 17:30

2019 08 13 aficha

У Центральній міській бібліотеці імені Олени Журливої 16 серпня о 14.00 відбудеться ювілейний творчий вечір