Наша електронна пошта:
smila.ua@ukr.net
logo
icon-top-follow icon-top-fb

 

Ukraine1

 

Стрічка новин

Авторизуватися через соціальні мережі:

 

 

 

Ukraine

 

Осінь почалася: у теплі краї з нашого регіону відлітають білі лелеки

 

 

Осіння міграція білого лелеки вже йде повним ходом.
Про це повідомляє Віталій Гріщенко, заступник директора з наукової роботи Канівського природного заповідника.
За його словами, бузьки прилетіли весною пізніше, ніж зазвичай. Пізніше почали гніздитися, пізніше пташенята вилітали з гнізд. Здавалося б, і відлітати повинні пізніше.
«Насправді, приліт і відліт між собою ніяк не повʼязані, що лелеки нам вчергове і продемонстрували. Осіння міграція почалася рано, хоч і в межах норми. Перші пролітні зграї бачили 28 липня у Львові та на півночі Сумщини. В останні дні липня їх відмітили в Тернопільській та Рівненській областях. А з початку серпня проліт лелек пішов уже по всій Україні – від Львівської області до Донецько», – розповідає пан Віталій.
Він каже, що спочатку зграї невеликі, як правило, до кількох десятків птахів, але в серпні вже можна зустріти й великі скупчення до тисячі лелек і більше. Вночі ці птахи не літають, зупиняючись на ночівлю у зручних місцях. Можуть влаштовуватися на деревах, будівлях, стовпах тощо. Іноді трапляються цілі шеренги чорногузів, що сидять на кожному стовпі вздовж дороги.
«Коли люди бачать лелечу зграю, яка кружляє в них над головою, відлітаючи на південь, їх охоплює лірика і смуток, що сприяє потоку фантазії. Науковцям теж не чужий поетичний погляд на природу, але в даному разі елементарні знання та логіка говорять, що все значно простіше і прозаїчніше», – зазначає Віталій Гріщенко.
Лелеки, пояснює він, що кружляють над селом чи містом, ні з ким не прощаються, бо птахів якось не обходять людські емоції та ритуали. У них своїх проблем вистачає. Вони не навчають молодь літати, не запамʼятовують місцевість.
«Що ж вони роблять? Набирають висоту у висхідних потоках повітря. Білий лелека – птах із ширяючим типом польоту. Він може тривалий час ковзати в повітрі, мов планер, не махаючи крилами. Для цього важливо вчасно набрати висоту, спіймавши зручний висхідний потік», – уточнює пан Віталій.
І додає, це можуть бути потоки повітря, що піднімаються від нагрітої сонцем поверхні, так звані терміки. Ось тут наші поля, особливо рілля, асфальт, будівлі стають птахам у пригоді. Все це в сонячний день добре нагрівається, утворюючи потужні висхідні потоки. Хто ще не забув шкільний курс фізики – це називається конвекцією. Інший варіант – потоки обтікання. Вони виникають, коли вітер наштовхується на якусь велику перепону, і потік повітря піднімається вгору, огинаючи її. Це можуть бути пагорби, щільна стіна лісу, скупчення висотних будинків. Тому не дивуйтеся, коли бачите лелек над містом.
«Лелеки можуть літати й активним польотом, махаючи крилами, але це вимагає значно більших затрат енергії. Летіти так на великі відстані "не економно". Саме завдяки такому типу польоту білі лелеки не "ходять строєм", тобто не літають. Не тому, що вони такі затяті індивідуалісти, просто в тому нема ніякого сенсу», – каже пан Віталій.
І пояснює, птахи вишиковуються певним порядком, знову ж таки, для економії сил. Той, хто летить попереду, бере на себе частину опору повітря. Птаху, що летить за ним, трохи легше. Аеродинаміка. Так летять, наприклад, журавлі та гуси. Але не лелеки.
«Тому, коли чуєте чи читаєте, що хтось бачив клин лелек, знайте – бачила людина не лелек. Чому так? А тому, що зловити зручний висхідний потік значно легше "в індивідуальному порядку". І ефективніше його використати, набираючи висоту. Через те зграї білих лелек зазвичай розкидані, не мають чіткого устрою. Хіба що вишикується невелика група птахів, що летить активним польотом. Але кружляти так лелеки не будуть ніколи. Та й ніхто інший, журавлі теж можуть кружляючи набирати висоту, при цьому зграя втрачає стрій, – підсумовує Віталій Гріщенко.

scroll back to top

Додати коментар

 

Захисний код
Оновити

t me

 

Дійові особи

Віталій ЧЕПІНОГА

 

Про збір кукурудзи

 

 

Леся ЧЕПКА

Люди, допомагайте хлопцям з ЗСУ…

 

 

Олександр Вівчарик

Про перейменування вулиць в Смілі

 

 

 

 
 
Політика
Відбулась сесія міської ради, на якій депутати проголосували за 52 питання порядку денного

20 квітня 2022, 17:25

20 квітня у малому залі Будинку рад відбулась 41-ша сесія Смілянської міської ради. На порядок денний винесли 52 питання, які перед цим були опрацьовані на постійних депутатських комісіях.


Економіка
Увага: ставок в оренду

26 листопада 2022, 15:24

Здається в оренду ставок біля села Ташлик


Суспільство
На Черкащині змінили графіки відключень на зелені

04 грудня 2022, 16:22

2022 12 04 zelЗавдяки економному споживанню електроенергії споживачами, зараз наші енергетики мають змогу надавати її довше за встановлений час у графіках


Цікаво
Український борщ оцінили і в Японії

04 грудня 2022, 16:58

2022 12 04 screenshot69Минулого місяця в Японії відбувся фуд-освітній форум і кулінарний конкурс World Chef King Summit 2022, у якому український борщ отримав престижну нагороду.


Афіша
19 листопада у бібліотеці вчитимуть розпису еко-сумок

17 листопада 2022, 12:26

2022 11 17 sumkaУ суботу, 19 листопада, о 14.00 у міській центральній бібліотеці ім.Олени Журливої відбудеться лекція з екології та мaйстер-клас з розпису еко-сумок.