Наша електронна пошта:
smila.ua@ukr.net
logo
icon-top-follow icon-top-fb

 

kosmetolog

 

Стрічка новин

 

 

710 60 без адреси

 

Що було у Черкасах на місці нинішнього ресторану McDonald’s

 

На місці першого черкаського ресторану McDonald’s та прилеглої до нього території колись був міський сквер. За своїх плюс-мінус шість десятиліть він мав три ідейних іпостасі.
Спочатку, пише черкаський краєзнавець Борис Юхно, упродовж 1935 – 1941 років, був “ленінським”, відтак і головним, оскільки саме тут чи то до 65-річчя вождя, чи до 1 Травня, відкрили в Черкасах йому пам’ятника у повний зріст.
Вік Леніна на куті вулиць Шевченка – Комсомольської видався недовгим, вже у вересні 1941-го від нього залишився сам стилобат і ноги. До речі, тоді ж Комсомольська стала Німецькою.
1936-го “на базі” колишньої жіночої гімназії відкрили Палац піонерів, доводилося читати – за участі самого Павла Постишева. Того тоталітарного злодія, який, тим не менш, був доволі вправним опікуном радянського дитинства сталінських часів та навіть відродив для них Новий рік як свято. Дорослі зі своїми фабричними та клубними ялинками вже пізніше долучилися, значно пізніше.

 

2020 11 02 MC1


Після відбудови приміщення і до середини 1960-х у ньому знаходилася середня школа №4, тож для піонерів-школярів тих часів сквер при закладі вважався гарним місцем офіційного та позаурочного дозвілля. Там ще було де полазити та чим розжитися: хоч на ближніх цегляних “барикадах” електростанції, хоч у садках громадян по сусідству.
По війні Леніна на старе місце вже не повертали, а згодом для нього взагалі інше місце визначили. Натомість сквер став меморіальним, але зі справжніми похованнями.
Якщо чесно, то початок цій невеличкій екскурсії у часі поклала стаття Юлії Фомічової у “Вечірніх Черкасах” від 17 березня 2010 року. У статті краєзнавець Василь Страшевич свідчить, що у меморіальному сквері на розі Шевченка – Комсомольської налічувалося близько десяти поховань, а труна, яку перенесли на Пагорб Слави, “була зовсім маленька”. Виходить, – як би це жорстоко не звучало, – просто символічна.

 

2020 11 02 MC2


З’ясувати залишалося небагато: коли ж пройшла “урочиста царемонія”? Шукав дату ближче до формування Пагорба Слави, першу чергу якого (не найвдаліший зворот, одначе офіційний) відкрили до 30-річчя Перемоги у травні 1975-го. Адже й старожили запевняли, що перепоховання відбулося десь на початку 1970-х, але навряд-чи про те писали в газетах, бо “все пройшло якось тихо і майже секретно”. Аж ні: оту символічну труну пронесли бульваром набагато раніше, і хоч двома рядками, про подію “Черкаська правда” згадала. Трапилося це ще 8 лютого 1967 року.
Коли все й усіх зарівняли, скверик довго залишався тихим місцем без ідеологічного навантаження. Всі ще пам’ятали... Хіба що “дитячу” територію відмежували простенькою Дошкою пам’яті “Вічна слава героям”.
Ось стіну із портретами й поклали в основу концепції нового Парку Трудової слави, відкритого 7 листопада 1977 року. Стару меморіальну площину прибрали, а нову монументальну прикрасили рельєфним Леніним та його запевненням в тому, що “Ми йдемо до перемоги комуністичної праці”. А ще – великоформатними фотографіями 58 передовиків і 30 назв найкращих заводів, фабрик, колгоспів і радгоспів області.

 

2020 11 02 MC3


Зізнаюся – геть не пам’ятаю, що тут було в першій половині 1980-х. Мабуть нічого мені цікавого, хоч і Палац піонерів поруч. Гуртки там не відвідував, та й загальний інтерес малих і великих черкащан тоді зосереджувався на протилежній частину вулиці Шевченка (до 1989-го – ще вулиці), адже пізньої осені 1979-го там відкрився Будинок торгівлі.
У жовтні 1998 року, за фактом – вже у колишньому сквері, – дебютував фастфуд. Територія між ним та ЦДЮТ – давнішня сумна історія. Ятки-палатки, фопівці й стихійники, парфуми-новинки прям із Паріжа за ціною кращих галантерей Маньківки 1970 року, бабушки з цвіточками і приворотним зіллям, аматори народного співу, настирливі “вікна-балкони-двері” і замєчатєльні тури в Єгипет не дорожчі, аніж колись на базу відпочинку “Інтенсивник”. Місцеві члени екосистеми – собаки: мирні, симпатичні, але зараз із дуже сумними очима, бо вони не знають, що на карантині ми не відповідаємо за тих, кого... Пожежа при переділі сфер бізнес-інтересів (ну таких, питомо-наших, тіпа чебуреки воюють з шаурмою), якісь інші містечкові розбірки.
Нещодавно увесь той колорит прибрали, а заради чого – побачимо. Може для нового скверу? Чи секції торгових МАФів?

scroll back to top

Додати коментар

 

Захисний код
Оновити

Дійові особи

Сергій ШУМИЛО

 

Чи треба купатись в ополонці на Водохреща 

Максим СОРОЧАН

 

Про історичну пам’ять

 

Сергій СІМАГОВ

 

Про обслуговування українською мовою з 16 січня

Авторизуватися через соціальні мережі:

 
Політика
В Черкаській облдержадміністрації знов кадрові зміни

30 грудня 2020, 09:27

2020 12 30 odaПрезидент України Володимир Зеленський звільнив Сергія Сергійчука з посади голови Черкаської обласної державної адміністрації


Економіка
З 1 січня скасоване мито на ввезення вина

11 січня 2021, 08:30

2021 01 06 vuno

Україна з 1 січня скасувала мито на ввезення вин. Це передбачають зобов'язання економічної частини Угоди асоціації з Євросоюзом,


Суспільство
Черкаську ялинку назвали однією з найкращих в Україні

18 січня 2021, 17:30

 2021 01 18 yalunka

Новорічна ялинка з Черкас увійшла до трійки найкращих в нашій країні.


Цікаво
Юні сестри з Корсуня пишуть ікони

18 січня 2021, 18:30

2021 01 11 ikonu

Чи ви знали, що написання ікони завжди починається з молитви?


Афіша
Розклад цікавих та актуальних тренінгів для смілянських батьків і дітей у січні

14 січня 2021, 09:30

2021 01 13 aficha

Смілянський центр соціальних служб продовжує організовувати пізнавальні та корисні майстер-класи. У січні зустрічі будуть проходити згідно з умовами карантину, а говоритимуть про таке