Наша електронна пошта:
smila.ua@ukr.net
logo
icon-top-follow icon-top-fb

Стрічка новин

Авторизуватися через соціальні мережі:

 

 

 

710 60 без адреси

 

Як діди хліб пекли

2020 09 03 zerno

 

Просвітницько-розважальний комплекс «Зерноленд» у селі Івківці Чигиринського району Черкащини — приклад того, як можна успішно розвивати внутрішній туризм в Україні.

Кілька років тому на батьківщині Богдана Хмельницького та Максима Залізняка його організував історик та краєзнавець Назар Лавріненко.

Спочатку в селі він відкрив етнографічний музей. І це дало поштовх до зведення хостелу та пекарні, відродження кузні, гончарні, папірні, а також відкриття майстерні верхової їзди.

Для українців подорож до «Зерноленду» — це можливість поринути у минуле своїх предків, а для місцевих жителів — це нові робочі місця і віра в майбутнє.

 

2020 09 03 zerno2

 

Туристичним маршрутом «Батьківщина Максима Залізняка»


Івківці Медведівської ОТГ, розповідає «УМ» Назар Лавріненко, від яких до Чигирина 28 кілометрів, не зовсім звичайне село.

Його площа — найбільша в районі, хати тут розміщені не вулицями, а групками на відстані одна від одної, ніби хуторами. Археологи ствер­джують, що людські поселення на території села з’явилися понад 2 тисячі років тому.

За переказами, в місцевому кургані «Семидубова Гора» є поховання військового діяча. Існує припущення, що саме там покоїться прах Богдана Хмельницького, викрадений із Ільїнської церкви вірними побратимами гетьмана напередодні вторгнення в Суботів польського війська.

 

2020 09 03 zerno3

 

А ще славляться Івківці й своїм 300-літнім храмом Покрови Пресвятої Богородиці. Також у селі пишаються тим, що вони — земляки очільника національно-визвольної війни 1768 року Максима Залізняка.

Свого часу село входило до Київського воєводства Херсонської губернії, а вже з 1800 року — до складу Черкаського повіту. Селяни в Івківцях здавна були знаними хліборобами. У 20-х роках минулого століття тут діяли аж 26 млинів! Нині зберігся один — «Одинцівський».

А ще предки нинішніх жителів села були вмілими гончарами та столярами. Про те, як майстерно вони виготовляли вози, люди знали далеко за межами села.

 

2020 09 03 zerno4

 

Івківці не стояли осторонь і в роки Визвольних змагань, вони входили до Чигиринської Радянської Республіки суботівського отамана Свирида Коцура, потім — до складу Холодноярської Республіки.

Славне минуле в сучасній історії цього села заграло новими барвами вже в новому тисячолітті.

У 2008 році тут відре­ставрували старовинний вітряк, того ж року восени жителі та учні села, активісти Черкаської обласної громадської організації «Молодь за відродження села», якою керував Назар Лавріненко, студенти Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, працівники філіалу «Холодний Яр» Національного історико-культурного заповідника «Чигирин» посадили на пагорбі біля вітряка «Сад пам’яті Максима Залізняка», в тому самому урочищі Семидубова Гора, сім дубів. Тепер через село проходить туристичний маршрут «Батьківщиною Максима Залізняка».

Загалом в Івківцях є що подивитися. У селі досі є хати, вкриті соломою, можна побачити будинок священника, збудований на початку XX століття. І найцікавіше — тут діє просвітницько-розважальний комплекс «Зерноленд», заснований Назаром Лавріненком.


Із коромислом на плечі


У цьому комплексі є цікавий етнографічний музей, розміщений у переобладнаному приміщенні колишнього кормозапарника.

Вікна його прикрасили віконницями зі старих хат і розмалювали, тож музей тепер добре видно здалеку. Він став упізнаваним туристичним об’єктом черкаського регіону.

А експонати для нього кандидат історичних наук Назар Лавріненко почав збирати шість років тому, у 2014-му.

Він каже, що чимало старовинних речей люди в селах, зокрема і в Івківцях, зберігають на горищах. Вони їх не лише не використовують, а з часом й забували про них. Деякі речі купував у людей, деякі вони приносили самі, а щось знаходив у старих покинутих хатах.

«Діємо за принципом: якщо беремо з двору якусь річ, то маємо заплатити господарям хоча б 10 гривень. Але більше 200 гривень ніколи не платимо», — зазначає Назар Лавріненко.

Серед цікавих експонатів у музеї можна побачити старовинні терези, діжки з липового дерева, токарний верстат, бодні.

Є тут навіть дерев’яний холодильник, який слугував людям без електрики — в ньому, як пояснює Назар Лавріненко, є секція для льоду. В українських музеях таких експонатів небагато набереться.

Чимало в музеї приладдя для приготування їжі, виготовлення борошна, є безрамковий вулик початку XIX століття, показують туристам скриню, якій більше 200 років, прядку та верстат, на якому в селах ткали рядна.

Усіх експонатів у музеї дозволяють торкатися руками. Тож туристам подобається покрутити радіолу, поставити платівку на старому патефоні, взяти до рук піку — символ Коліївщини.

У музеї старожитностей можна походити, приміром, iз коромислом на плечі, як це робили наші прабабусі, навчитися виготовляти перо з гусячого і писати ним.

Зараз у музеї почали збирати ще й портрети жителів села Івківці. І це теж буде цікава експозиція, у якій закарбоване життя одного українського села.

 

2020 09 03 zerno5


У «Зерноленді» буде працювати 20 осіб


Екскурсія у «Зерноленді» триває 5 годин. У її програмі, окрім оглядин етнографічного музею, — відвідини 100-літнього вітряка, Семидубової Гори, гори Стрілиці, з якої вікривається мальовничий краєвид аж до самих Черкас.

Також тут туристам покажуть, як кують залізо, як печуть хліб у власній пекарні, як працює папірня, гончарня, навчать петриківському розпису, випіканню жайворонків iз тіста, виготовленню ляльки-мотанки, їздити на конях верхи, проведуть майстер-клас із ткацтва і сукання нитки.

А якщо забажаєте проїхатися на 100-річному фаетоні, який привезли аж із Вінницької області, то будь ласка. І не лише на фаетоні, можна й на тракторі Т-25 та на УАЗику.

Тут можна постріляти у тирі з лука, арбалета та рушниці, заспівати пісень під гітару, побачити тварин у контактному зоопарку, пограти у давні українські забави, скуштувати апетитних українських страв і наливок.

Під час карантину, поки туристів не було, у «Зерноленді» часу не гаяли й перекрили альтанку, змайстрували стіл для гри шайбою. Також тут є достатньо альтанок, мангалів, шампурів i вугілля, можна привозити з собою страви й відпочивати родинами. Тож розваг для відвідувачів — на будь-який смак.

Загалом «Зерноленд» може прийняти одночасно до ста людей. І якщо ви надумаєте тут заночувати, то в недавно збудованому хостелі на 25 осіб буде вам зручно — там є вода, туалет, газова плита, холодильник, мікрохвильова піч. За бажанням вам приготують сніданок, обід чи вечерю.

Тут також є садиба мірошника, де можна переночувати родині. Хата з усіма зручностями розташована в лісі, тут немає сусідів. Можна приїхати і зупинитися хоч на рік.

«Наш товар — це емоції наших відвідувачів. Бо вони — наші інвестори, кожна копійка, залишена ними в «Зерноленді», — це інвестиція в наш розвиток», — наголошує Назар Лавріненко.

А ще — це робочі місця. При максимальному завантаженні в «Зерноленді» може працювати близько 20 осіб. Усі місцеві — з Івківців, Медведівки, Головківки. Це екскурсоводи, майстри, кухарі.

«Мій капітал — це мої руки. А ще — ентузіазм моїх односельців», — каже пан Назар.

До просвітницько-розважального комплексу «Зерноленд» у селі Івківці їдуть люди з усієї України, періодично приїжджають й іноземці.

«Працюємо кожен день, втілюємо в життя ідеї, щоб людям було цікаво приїжджати до нашого «Зерноленду», — підсумовує Назар Лавріненко.

 

 

Джерело: "Україна молода"

scroll back to top

Додати коментар

 

Захисний код
Оновити

Банер Сміла ЮА

 

Дійові особи

Валерія БАНДУРКО

Про втілення в життя суспільно важливих проєктів

 

Валерій КАПЛУН

Про закриття Шевченківської лікарні і громадські слухання

 

Татуся Бо

 

Про те, чи повинні школярі прибирати парки замість уроків

 

 
 
Політика
Сьогодні на сесії депутати обговорювали скандал із конкурсом на посади керівників закладів культури Сміли

19 липня 2021, 13:26

2021 07 19 sesiya19 липня відбулась 19-та позачергова сесія міської ради. І хоча на порядку денному стояли питання щодо ліквідації відділу охорони здоров’я, депутати більше обговорювали нещодавній конкурс на посади керівників закладів культури міста


Економіка
Більше 10 мільярдів гривень податків надійшло до бюджету нашого краю

21 вересня 2021, 14:26

З початку року платники податків в нашій області сплатили до бюджетів усіх рівнів 10,4 мільярди гривень податків.


Суспільство
У нашому краї побудували завод з переробки кукурудзи

26 вересня 2021, 11:24

2021 09 26 zavodКомпанія Seed Corp відкрила в селі Гельмязів Золотоніського району першу чергу нового заводу з переробки кукурудзи.


Цікаво
"НеЖасминовий чай": черкаські екологи назвали рослини, які часто іменують неправильно

25 вересня 2021, 15:39

2021 09 25 ekolЧому не можна робити жасминовий чай з рослини, що росте у вашому саду та чи справді ви їли акацієвий мед. Черкаські екологи Олександр та Оксана Спрягайло розповіли про рослини, які ми сприймали за інші види та називали їх не правильно.


Афіша
Смілян запрошують на фестиваль повітряних куль

25 вересня 2021, 11:26

2021 09 25 kuliСмілян запрошують на фестиваль повітряних куль"Монгольф'єрія", який відбудеться 26 вересня в обласному центрі.