Наша електронна пошта:
smila.ua@ukr.net
logo
icon-top-follow icon-top-fb

ANI vidkrutta

 

Стрічка новин

 

CENTR

 

Мініатюрний «Кобзар» Тараса Шевченка переправляли в Україну у цигарковому папері

2020 07 23 kobzar

 

Історія створення першого мініатюрного видання «Кобзаря» Т. Г. Шевченка, виданого 1878 року в Женеві, наскільки незвичайна, що може суперечити із захоплюючим сюжетом.
Нагадаємо, що у 1876 році був підписаний таємний «валуєвський» циркуляр, а пізніше так званий «емський» акт, який зробив ще жорстокішими вимоги цензури щодо застосування української мови. Ось чому київське товариство «Громада» приділяло таку серйозну увагу створенню за кордоном у Женеві позацензурного друку, субсидувало витрати на нього, покладало великі надії на діяльність української друкарні, доручивши організацію М. Драгоманову.
З кінця 1877 р. женевська друкарня працювала на повну потужність, і вже побачили світ 112 назв поза цензурних книг, серед яких твори Т. Шевченка, П. Мирного, С. Подолинського.
Найближчими помічниками М. Драгоманова були М. Павлик, С. Подолинський, А. Ляхоцький та Ф. Вовк. У двох останніх і виникла думка видати «Кобзар» Тараса Шевченка, переправити його землякам на батьківщину до сімнадцятих роковин смерті поета.

 

2020 07 23 kobzar1


Федір Вовк /Волков/ (1847-1918) – український антрополог, археограф, етнограф, фольклорист, був ще й відомим публіцистом. Саме він і став упорядником женевського «Кобзаря», скромно заховавшись під псевдонімом «Сірко».
Цікава доля ще одного із видавців книжечки. А. Ляхоцький був робітником Київської «Старої громади», а, переїхавши до Женеви, опанував фах складальника, коректора і самовіддано працював у женевській друкарні. Звідки ж його прізвисько «Кузьма»? Так називала його дочка М. Драгоманова, в сім’ї якого часто через матеріальну скруту жив А. Ляхоцький. Ім’я це так до нього пристало, що і в побуті і на службі, у листуванні всі його називали тільки Кузьмою.
Важливе питання, як доставити «Кобзар» в Україну, не наражаючи на небезпеку тих, хто буде транспортувати книгу. Адже крім того, що книга українською мовою, то ще і шевченківські твори були підібрані «найкрамольніші».
Рішення було знайдено просте й винахідливе. Формат книги вибрали не випадково (8,5 х 5,5 см). Саме такий розмір мав цигарковий папір «Awadi», який користувався тоді великим попитом серед курців. При пакуванні кожну книжечку загортали в обгортку цигаркового паперу і вміщували між справжнім папером. Справу зробили так акуратно і дбайливо, що всі посилки благополучно дійшли за призначенням саме до сімнадцятих роковин смерті поета.
Зараз ця мініатюрна кишенькова книжечка вийшла факсимільним способом. Вона прикрашає експозицію музею «Кобзаря» Т. Шевченка в Черкасах.

 


Ольга Шарапа, завідуюча музеєм "Кобзаря"

scroll back to top

Додати коментар

 

Захисний код
Оновити

 

kosmetolog

 

AZK MIG

Дійові особи

Григорій КОНДРАТЕНКО

Kondranetko Georgi

 

 

Про 40-річчя коледжу

 

 

Наталка Позняк

Poznyak

 

Про те, що збирають родинні спогади про Голодомор для збірки "Пам'ять роду"

Валентина КОВАЛЕНКО

Kovalenko

 

ЧОМУ ВАРТО СПІЛКУВАТИСЯ УКРАЇНСЬКОЮ МОВОЮ? 

Авторизуватися через соціальні мережі:

 
Політика
Депутатська більшість передала міському голові важливе Звернення

02 вересня 2020, 10:32

2020 09 03 ZV1

Сьогодні знову скликають сесію міської ради, яка має відбутися о 16.00.


Економіка
Білозірська сільська рада проводить аукціон з оренди землі

09 вересня 2020, 12:04

2020 09 09 aykcion

Білозірська сільська рада як організатор земельних торгів оголошує про проведення аукціону з продажу права оренди земельної ділянки


Суспільство
Хмари розсіються і буде до 20°

19 вересня 2020, 10:28

2020 09 19 pogada

Сьогодні у Смілі хмари вранці розсіються та більше в цей день на небі не з'являться. Без опадів.


Цікаво
Вони залишилися у ліфті одні і камера зловила їх на гарячому

18 вересня 2020, 18:36

2020 09 12 lift

У звичайному поліцейському відділку працюють далеко не звичайні люди.


Афіша
На День міста у Смілі відмінили всі концерти. Оновлена афіша

11 вересня 2020, 12:20

2020 09 09 afysha den mysta1

У цю суботу та неділю у Смілі святкуватимуть День міста - 623-ю річницю з часу заснування міста.