- Деталі
-
Дійові особи

настоятель Смілянської парафії Різдва Святого Іоана Хрестителя
Про "святкування" Масляної
У Смілі знову у переддень Великого посту та духовного спокою організовують і закликають до гулянь!
Взагалі, традиція гуляння так званої «Масляної», яка сьогодні нам певною мірою нав'язується, є більш традицією, яка пішла з Росії, тим паче традиція є язичницькою. Вона чужа християнству і християнська церква виступає проти таких традицій, які закликають до гріха об'їдання.
Так звана «Масляна» – це одне з найдавніших слов’янських свят, тому що бере свій початок ще з дохристиянських часів, у період поклоніння язичницьким богам? Масляна символізувала прихід весни та пробудження природи. Древні слов’яни відзначали “проводи зими” та початок весни і весняного землеробства. В цей день вшановували Сонце, яке несло тепло і пробуджувало природу, тому й готували жертовний хліб, схожий на це небесне світило – млинець. Стародавні слов’яни вірили, що разом з круглим, рум'яним млинцем вони з'їдають частинку тепла і могутності небесного світила. Я шаную нашу славну історію і з толерантністю ставлюся до інших вірувань, та все ж ми є православні християни!
Традиції православної церкви у цей тиждень зовсім відрізняються. Священнослужителі не радять веселитися та влаштовувати гучні гуляння. Натомість рекомендують зосередитись на духовному розвитку.
Слід зазначити, що «Масляна» - свято більше мирське, ніж християнське. Православна Церква в ці дні закликає до стриманості та прощення один одного і називає її "початком розчулення і покаяння", а не переданням розгулу, обжерливості, мирських забав і розваг.
Попри те, що сьогодні найчастіше у ці дні українці готують млинці, у давнину в Україні їх не пекли. Натомість робили вареники з сиром та сметаною. Чому тепер млинці? Та тому, що велася пропаганда Радянського Союзу, щоб усунути ці етнічні традиції, зокрема українські звичаї. Адже ідея комунізму – це загальна рівність і тому, щоб об'єднати народ, ввели млинці, аби у всіх було одне й те ж саме.
У церковних книгах цей тиждень називають сирним, тобто вже не можна їсти м'яса, але наступні сім днів ще дозволено вживати сир, молоко, яйця та масло. В Неділю, яка називається Сирною закінчується перед початком Великого посту вживання молочної їжі.
Піснеспівами сиропусного тижня Церква підготовляє нас до подвигу святого посту. Своїм Богослужінням в Сиропусний тиждень вона навіює нам, що цей тиждень є вже "перед двері покаяння", перед свято стримання, початок очищення.
Богослужіння в ці дні подібне до великопісного, але з деякими незначними відмінностями.
В Сиропусну Неділю, наблизивши нас вже до воріт Чотиридесятниці, Церква нагадує нам про вигнання прабатьків з раю за непослух і нестримання. На Літургії в цю Неділю читається Євангеліє, яке благовіствує про те, що потрібно людині для отримання від Бога прощення гріхів під час посту і як потрібно поститись (Матфея 6, 14-21).
Дивно виглядають ті чиновники, котрі організовують такі заходи, а потім приходять до храму Божого і показують свою «глибоку» набожність. Закликаю християн бути християнами!
Прошу максимального поширення.
Із допису у ФБ