Наша електронна пошта:
smila.ua@ukr.net
logo
icon-top-follow icon-top-fb

 

kosmetolog

 

Стрічка новин

 

 

710 60 без адреси

 

Обласний краєзнавчий музей шукає старовинні вишивки майстринь із Сунок

 

В обласному краєзнавчому музеї оголосили про пошуки вишивок, виготовлених майстринями на початку минулого століття в селі Сунки Смілянського району.
Як розповідає Світлана Урицька, старший науковий співробітник відділу фондів обласного краєзнавчого музею, у кінці ХІХ століття власницею маєтку у Сунках Черкаського повіту стала княгиня Наталя Яшвіль. Молода вдова енергійно та наполегливо взялася за його відбудову, вдихнувши туди економічне й культурне життя.
«Важливим кроком стало відродження старовинних кустарних сунківських промислів – розписної кераміки та вишивки. Наталія Григорівна заснувала у селі художню школу-майстерню, в якій вихідці з бідних сімей, окрім грамоти, могли навчатися ще й вишивці та ремеслам», – зазначає пані Світлана.
За її словами, вишивки з успіхом експонувались на виставках. Зокрема, серед експонатів Другої Всеросійської кустарної виставки, що проходила у Петербурзі в 1913 році, почесне місце займали вироби сунківських вишивальниць. Це, передусім, вишиті гладдю яскравих кольорів панно, накидки на стільці, завіси, рушники з рослинними орнаментами, художньо інтерпретованими з українського барокового шиття ХУІІ-ХУШ ст.
«Бронзовою медаллю виставки за майстерне вишивання завіси була відзначена майстриня Домнікія Салганова. Цей раритет - свідоцтво про нагороду, підписане головою виставкового комітету принцем Ольденбурзьким, наразі зберігається в обласному краєзнавчому музеї», – веде далі Світлана Урицька.

 

2020 11 25 myzeu1


Вона каже, що бланк свідоцтва був розроблений художницею, збирачем пам’яток народного мистецтва Варварою Шнайдер, а надрукований у техніці хромолітографії у петербурзькій типографії Р.Голіке та А.Вільборга.
Про високу майстерність мисткині Салганової, уточнює пані Світлана, за усними переказами вона була вихователькою дітей княгині Яшвіль, свідчить ще один документ, яким нещодавно поповнилася музейна колекція. Це диплом Київської губернської земської управи на підставі Черкаської сільськогосподарської виставки малого району 8-10 вересня 1912 року про нагородження Домнікії Салганової за шиття шовком та сріблом на парчі (подушка) бронзовою медаллю.
«Диплом становить як історичну, так і художню цінність, оскільки автором оформлення диплома був відомий український графік Георгій Нарбут», – наголошує Світлана Урицька.
На жаль, каже вона, обласний краєзнавчий музей не має жодного зразка сунківських вишивок, бодай фрагмента чи світлини. Тому, підсумовує пані Свтлана, у краєзнавчому музеї обалсті будуть щиро вдячні за будь-які матеріали, котрі допоможуть пролити світло на зразки матеріальної культури вишивальної майстерні нашого краю.

scroll back to top

Додати коментар

 

Захисний код
Оновити

Дійові особи

Сергій ШУМИЛО

 

Чи треба купатись в ополонці на Водохреща 

Максим СОРОЧАН

 

Про історичну пам’ять

 

Сергій СІМАГОВ

 

Про обслуговування українською мовою з 16 січня

Авторизуватися через соціальні мережі:

 
Політика
В Черкаській облдержадміністрації знов кадрові зміни

30 грудня 2020, 09:27

2020 12 30 odaПрезидент України Володимир Зеленський звільнив Сергія Сергійчука з посади голови Черкаської обласної державної адміністрації


Економіка
З 1 січня скасоване мито на ввезення вина

11 січня 2021, 08:30

2021 01 06 vuno

Україна з 1 січня скасувала мито на ввезення вин. Це передбачають зобов'язання економічної частини Угоди асоціації з Євросоюзом,


Суспільство
Смілянські освітяни посідають 2 і 3 місця в області за результатами конкурсів та олімпіад

16 січня 2021, 15:30

2021 01 11 osvityanu

В управлінні освіти інформують, що Сміла знаходилася на третьому місці в області за результатами обласних предметних олімпіад, на другому місці – за результатами обласного етапу конкурсу-захисту наукових робіт, за результатами досягнень вихованців закладів позашкільної освіти та щодо участі і відсотку відзначених матеріалів на обласній виставці «Інноваційний пошук освітян Черкащини».


Цікаво
Роман Юрія Горліса-Горського «Холодний Яр» перевидавався близько 30 разів

16 січня 2021, 16:30

2021 01 14 gorlis

14 січня виповнилося 123 роки з дня народження Юрія Горліса-Горського (Юрій Юрійович Городянин-Лісовський) - українського військового і громадського діяча, учасника Української революції 1917-1921 рр., письменника.


Афіша
Розклад цікавих та актуальних тренінгів для смілянських батьків і дітей у січні

14 січня 2021, 09:30

2021 01 13 aficha

Смілянський центр соціальних служб продовжує організовувати пізнавальні та корисні майстер-класи. У січні зустрічі будуть проходити згідно з умовами карантину, а говоритимуть про таке