Наша електронна пошта:
smila.ua@ukr.net
logo
icon-top-follow icon-top-fb

ANI vidkrutta

 

metalobaza

Стрічка новин

 

CENTR

 

У Костянтинівці згадували Остапа Вишню

2019 11 14 Vusna

 

У Костянтинівській бібліотеці днями збиралися члени клубу за інтересами «Берегиня».
Як повідомляють у сільській книгозбірні, для них бібліотекарі організували й провели літературну годину «Веселий пересмішник – щира душа України».
Вона була присвячена 130-річчю з дня народження українського письменника-сатирика Остапа Вишні.

 

2019 11 14 ostap


Члени клубу переглянули електронну презентацію, ознайомилися з книгами гумориста, читали його усмішки.
«Все життя гумористом! Господи! Збожеволіти можна від суму», — зізнавався Остап Вишня в щоденнику, пише golos.com.ua. При тім сам автор знаменитих усмішок усміхається на всіх портретах, обраних для біографічних статей і шкільних підручників. Адже він увійшов в історію української літератури як письменник-гуморист, автор численних фейлетонів та гуморесок.

 

2019 11 14 ostap1


Але почуття гумору нерідко виступало у нього як обладунок: кольчуга іронії, шолом сарказму, міцні наколінники сатири... Надійний захист психіки, що дозволяє втілити гасло «піднятися та йти далі». Долі гумористів часто трагічні. І хоч Остап Вишня помер нібито вільною людиною, у своїй квартирі, життя його було нелегким. Зате і пересічним воно не було також.
Він за «казьоний кошт» учився на фельдшера. І хоч фельдшером не став, ця професія внесла свої корективи в його долю (і в почерк теж, рукописи й листи Вишні прочитати під силу тільки фармацевтам). Він таки встиг побути медиком в Армії УНР, а потім опинився в полоні у більшовиків. А повернувся до першої професії знову вже тоді, коли й думати про неї забув. Потрапив, як багато хто з його покоління, у сталінські табори, може, тим і врятувався, що взяли у штат тюремної лікарні.

 

2019 11 14 ostap2


Гірка іронія долі: йому не раз щастило, але своєрідно. Згадував, як ще в юності впав з коня, дуже забився, лежав три тижні: «I отодi я зрозумiв, що я на щось потрiбний, коли в такий слушний момент не вбився». Можливо, ця думка приходила до нього не раз і в таборах. Його тюремний термін мав закінчитися зовсім не звільненням, не реабілітацією, а розстрілом. А від розстрілу врятувала сама природа — небувалі навіть для Півночі морози.
Коли для додаткового «слідства» (так маскували страту) хронічно хворого на ревматизм Вишню та інших в’язнів погнали з одного табору до іншого, корабель з арештантами застряг на річці Печорі, яку скувала крига. Корабель довго не міг пробитися вперед. А потім... повернув назад — бо влада в НКВС змінилася і тепер «правильні» чекісти розстрілювали «неправильних», тож їм було не до Вишні.
Як би там не було, а з таборів він повернувся живим. Його випустили, навіть реабілітували незадовго до смерті, але таємного нагляду так і не зняли.
За що сидів? Звинувачення були такі абсурдні, що в голові сучасної людини не вкладаються. Не міг у них повірити спершу і сам Остап Вишня, коли за ним прийшли в 1933 році. Інкримінували підготовку замаху на тодішнього партійного вождя Павла Постишева. Згодом, коли Постишев і сам був заарештований і розстріляний, Вишня, який уже давно сидів, пожартував, мовляв, а я ж іще кілька років тому хотів вчинити саме так.
Наразіі минає 130 років від дня народження письменника. Якщо зайти в книгарню будь-якого українського міста і пройти до полиці з українською літературою, то книжки Остапа Вишні там обов’язково будуть.
Остапа Вишню «проходять» у школі, й це (запитайте знайомих вам школярів чи згадайте себе школярем) один із небагатьох авторів, яких і справді читають не з примусу.
«Якщо дасть Бог переживу каторгу — то нехай у мене рука всохне, якщо візьму перо в руки... Силки розставлю і рибу ловитиму», — пообіцяв якось у відчаї Остап Вишня своєму приятелеві на початку 1930-х років. Пообіцяв — і таки порушив слово. Бо важко було б вижити в тому непривітному світі без ефемерних обладунків гумору...

scroll back to top

Додати коментар

 

Захисний код
Оновити

AZK MIG

Дійові особи

Валерія БАНДУРКО

Bandyrko

 

 

Про День родини

 

 

Роман БОДНАР

Bondar

 

Про ситуацію з невиплатою зарплати медичним працівникам Сміли

Любов Бурак

byrak

 

Про те, коли змовкають тривожні сурми - звучать піддуті сосни

Авторизуватися через соціальні мережі:

 
Політика
Міському голові м.Сміла Цибку О.О. від депутатів фракції ВО «ЧЕРКАЩАНИ»

29 травня 2020, 09:15

2020 05 28 zvernena

На сесіях Смілянської міської ради на початку року був розглянутий та ухвалений бюджет на 2020 рік.


Економіка
До бюджету району зібрано 13714,3 тис.грн. власних доходів

12 червня 2020, 09:30

2020 06 12 bydzet

Наразі до місцевого бюджету нашого району мобілізовано 13714,3 тис.грн. власних доходів.


Суспільство
Неподалік Сміли у ДТП загинув водій бензовоза

08 липня 2020, 17:32

2020 07 09 yvagadtp

Жахливе ДТП сталося неподалік Сміли – біля села Михайлівка Камʼянського району.


Цікаво
Мати Гоголя була далекою родичкою гетьмана Мазепи

08 липня 2020, 18:36

 2020 07 06 mazepa1

Марія Іванівна, мати Гоголя, народилася 1791 року в козацькому селі Яреськи в старшинській родині Косяровських.


Афіша
У Смілі будуть справжні Маски-шоу

01 липня 2020, 16:29

2020 06 30 masku

Цієї суботи, 4 липня, з 14.00 до 16.00 сміляни можуть поспілкуватися онлайн із директором театру «Маски-шоу», Народним артистом України Георгієм Делієвим.