Наша електронна пошта:
smila.ua@ukr.net
logo
icon-top-follow icon-top-fb

 

Ukraine1

 

Стрічка новин

27 травня 2023, 09:05

Авторизуватися через соціальні мережі:

 

 

У нашому районі силами ППО успішно ліквідовано 2 дрони противника

У нашому районі силами ППО успішно ліквідовано 2 дрони противника

У Черкаському районі силами ППО успішно ліквідовано 2 дрони противника. Без потерпілих і руйнацій.

Якщо сьогодні тепло, то й літо теж буде теплим

Якщо сьогодні тепло, то й літо теж буде теплим

У Смілі небо буде ясним до самого завершення дня.

На сесії обласної ради голова ОВА Ігор Табурець накреслив кілька пріоритетних напрямів роботи – в освіті, медицині, безпеці

На сесії обласної ради голова ОВА Ігор Табурець накреслив кілька пріоритетних напрямів роботи – в освіті, медицині, безпеці

Без політики, маніпуляцій, натомість із абсолютною користю для черкащан і Черкащини. На форматі такої роботи наголосив сьогодні голова обласної...

Пізнаємо рідне місто, дізнаємося нове – разом з бібліотекою!

Пізнаємо рідне місто, дізнаємося нове – разом з бібліотекою!

Спортивно-ігрове заняття «Туристська смуга перешкод» відвідали активні користувачі центральної дитячої бібліотеки, поділились на...

У тюрму на більше ніж 5 років посадили жителя району за прокремлівську інтернет-агітацію

У тюрму на більше ніж 5 років посадили жителя району за прокремлівську інтернет-агітацію

За матеріалами СБУ вдруге засуджено ворожого поплічника, він отримав реальний строк ув’язнення

Нашого земляка, 23-річного нацгвардійця Вадима Бондаренка з Тального, збив на посту пʼяний суддя

Нашого земляка, 23-річного нацгвардійця Вадима Бондаренка з Тального, збив на посту пʼяний суддя

У ніч проти 26 травня сталася смертельна ДТП у Києві. Там горе-суддя Макарівського районного суду Олексій Тандир збив на блокпосту нашого земляка...

Буде тепло, вдень 21-26º

Буде тепло, вдень 21-26º

Сьогодні наш регіон ще залишається у зоні мозаїчних зливових дощів із купчасто-дощових хмар.

Швидка допомога області одержала 7 нових реанімобілів

Швидка допомога області одержала 7 нових реанімобілів

Сім нових автомобілів поповнили склад автопарку екстреної медичної допомоги Черкащини.

 

Ukraine

 

Олена Ковальська

2016-05-31КовальськаПроцес децентралізації та утворення об'єднаних територіальних громад іде занадто повільно. Люди на місцях не дуже вірять у добрі наміри влади й не чекають від нової адміністративної реформи покращення свого і без того непростого життя.
Та без кардинальних змін далі жити просто не можна – переконані фахівці. Про переваги децентралізації та її проблемні моменти ми поспілкувалися з керівником апарату Смілянської райдержадміністрації Оленою Ковальською.

– Олено Миколаївно, перш за все людей цікавить – чи це добровільне об'єднання, чи їх заганятимуть у громади за вказівкою зверху?
– Ніхто нікого не змушує. Ми, представники влади, проводимо інформаційно-роз'яснювальну роботу, адже не всі люди читають і знають закони. Це добровільна справа – хочете, об'єднуйтеся, а не хочете, не треба. Але ми повинні розповісти громадянам, що вони втрачають при відмові створювати об'єднані територіальні громади і що виграють, ідучи цим шляхом.
– А що конкретно виграють сільські громади при об'єднанні?
– Виграють вони багато. Об'єднаним територіальним громадам повернуть всі податки. Сьогодні всі кошти, які йдуть на місцеві громади, розподіляють у Києві та в районі. Ось і виходить, що одне село отримує більше коштів, хоча воно й невелике, а інше село, велике і з хорошим бюджетом, отримує значно менше дотаційних грошей.
А після об'єднання кожна територіальна громада отримуватиме всі свої кошти – в залежності від кількості населення. І сама розпоряджатиметься ними. А це – найголовніший чинник для успішного розвитку громад.
– То саме в цьому полягає суть децентралізації?
– І в цьому теж. Перш за все, при об'єднанні громад їм надаються всі повноваження. І громади самі вирішуватимуть – як їм жити і як розпоряджатися коштами. Все, що знаходиться в адміністративних межах об'єднаної територіальної громади, буде належати лише їй. І земля, і дитсадки, і школи, і амбулаторії, клуби і так далі. Звісно, крім тих закладів, які перебувають в районному чи обласному підпорядкуванні – як лікарня чи інтернат, наприклад.
Об'єднана громада сама вирішуватиме, скільки дитсадків, амбулаторій чи шкіл їй утримувати, який транспорт придбати та який адміністративний апарат утримувати. Громада може створити муніципальну поліцію та комунальні підприємства. Громада може вибирати лікарню, в якій лікуватимуться її люди. Тобто, об'єднані громади матимуть достатньо важелів та можливостей активно й успішно розвиватися.
– На словах, начебто, все гладко. А є якісь недоліки у цій реформі ?
– Є одна суттєва проблема – як саме об'єднуватися громадам. Добре, якщо поряд розташовані два таких сильних села як Костянтинівка і Балаклея. Щоб ці дві громади об'єдналися, то вони б, напевне, випередили в розвитку Смілу. Боргів немає, бюджети хороші, а ще йтимуть базові дотації з державної казни. Жителів багато, тому й кошти надійдуть значні. Плюс іще можна взяти участь в інвестиційних проектах – а це теж чималі гроші.
Але ж є села невеликі й дотаційні. Їм, звісно, складніше об'єднуватися. Тут усе залежить від керівника. Хто б що не говорив, а кадри вирішують усе. Якщо голова громади буде ініціативною та «пробивною» людиною, то об'єднана територіальна громада житиме й процвітатиме. А якщо виберуть такого, хто лише сидітиме в кабінеті й не матиме бажання змінювати життя на краще, то тоді не буде діла.
– Якщо децентралізація має стільки переваг, то чому села не поспішають об'єднуватися?
– Наші люди не дуже довіряють різним реформам, оскільки життя навчило їх бути обережними. Реформ було багато за роки незалежності, та не всі вони принесли користь. І люди просто бояться змін. Адже немає гарантії, що після об'єднання усі громади почнуть процвітати. Манни небесної не буде – потрібно засукати рукава та працювати. Перш за все, головам громад та старостам сіл.
А ще спрацьовують міфи. Мовляв, позакривають школи, дитсадки, амбулаторії та клуби. Це неправда!
Дитячих садків може бути ще більше, щоб батьки не возили дітей далеко від дому. І початкові школи ніхто не закриватиме. Але будуть створені опорні школи із сильною матеріально-технічною базою, в яких надаватимуться справді якісні освітні послуги. І туди возитимуть дітей з інших сіл об'єднаної територіальної громади. Збережеться і перша ланка медицини. Медичні послуги наблизяться до села, а надавати їх будуть сімейні лікарі.
Також усі адміністративні послуги теж надаватимуться на місці. Всі довідки видаватимуться й документи оформлятимуться безпосередньо в тому селі, яке стане центром громади. І не буде паперової тяганини та довжелезних черг.
– Наскільки я зрозумів, об'єднана територіальна громада гуртуватиметься навколо опорного села. Яким воно має бути?
– В об'єднаній громаді буде одне опорне село. Там працюватиме рада громади і там буде голова громади. А в кожному іншому селі громади буде староста. Можливо, староста працюватиме на два сусідніх села – як це вирішить сама громада. Опорне село повинно бути великим, з потужним бюджетом, розвинутою інфраструктурою та на перетині автобусних маршрутів. Це теж проблема – визначити опорне село для громади.
– А може, не мудрувати з реформами, а просто повернути селу всі забрані державою податки?
– Тоді б українське село швидко відродилося. Бо коли достатньо коштів, то й найболючіші проблеми, врешті-решт, вирішуються. Хоча все, я вам скажу, залежить від людей і від їхнього бажання змінити своє життя на краще.

Спілкувався Вадим НІКІТІН

scroll back to top

Додати коментар

 

Захисний код
Оновити

t me

 

Дійові особи

Дмитро КУХАРЧУК

 

Про визвольний наступ

 

 

Ігор ТАБУРЕЦЬ

Про активізацію в області різного штибу політиків

 

 

Олена НАГОРНА

Про шахрайство стосовно родин полонених і зниклих безвісти військовослужбовців

 

 

 

 
 
Політика
Відбулась сесія міської ради, на якій депутати проголосували за 52 питання порядку денного

20 квітня 2022, 17:25

20 квітня у малому залі Будинку рад відбулась 41-ша сесія Смілянської міської ради. На порядок денний винесли 52 питання, які перед цим були опрацьовані на постійних депутатських комісіях.


Економіка
На багатьох українців влітку чекають підвищені пенсії

19 травня 2023, 13:23

2023 05 19 pensВ Україні влітку підвищені пенсії отримають кілька категорій українців. Це працюючі пенсіонери, вчені, держслужбовці, працівники органів місцевого самоврядування.


Суспільство
У нашому районі силами ППО успішно ліквідовано 2 дрони противника

28 травня 2023, 11:48

2023 05 28 ppoУ Черкаському районі силами ППО успішно ліквідовано 2 дрони противника. Без потерпілих і руйнацій.


Цікаво
Село міститься на одній вулиці завдовжки 9 кілометрів

26 травня 2023, 17:42

2023 05 26 seloМальовничий наш світ: село Солозава у Польщі.


Афіша
На благодійному ярмарку збиратимуть кошти для "Черкаських стрільців"

28 квітня 2023, 15:27

2023 04 28 zbirВкотре під слоганом «Сміливим від смілян» відбудеться збір для військових.