Дійові особи
- Деталі
-
Суспільство
-
26 листопада 2020, 17:27

В обласному краєзнавчому музеї оголосили про пошуки вишивок, виготовлених майстринями на початку минулого століття в селі Сунки Смілянського району.
Як розповідає Світлана Урицька, старший науковий співробітник відділу фондів обласного краєзнавчого музею, у кінці ХІХ століття власницею маєтку у Сунках Черкаського повіту стала княгиня Наталя Яшвіль. Молода вдова енергійно та наполегливо взялася за його відбудову, вдихнувши туди економічне й культурне життя.
«Важливим кроком стало відродження старовинних кустарних сунківських промислів – розписної кераміки та вишивки. Наталія Григорівна заснувала у селі художню школу-майстерню, в якій вихідці з бідних сімей, окрім грамоти, могли навчатися ще й вишивці та ремеслам», – зазначає пані Світлана.
За її словами, вишивки з успіхом експонувались на виставках. Зокрема, серед експонатів Другої Всеросійської кустарної виставки, що проходила у Петербурзі в 1913 році, почесне місце займали вироби сунківських вишивальниць. Це, передусім, вишиті гладдю яскравих кольорів панно, накидки на стільці, завіси, рушники з рослинними орнаментами, художньо інтерпретованими з українського барокового шиття ХУІІ-ХУШ ст.
«Бронзовою медаллю виставки за майстерне вишивання завіси була відзначена майстриня Домнікія Салганова. Цей раритет - свідоцтво про нагороду, підписане головою виставкового комітету принцем Ольденбурзьким, наразі зберігається в обласному краєзнавчому музеї», – веде далі Світлана Урицька.

Вона каже, що бланк свідоцтва був розроблений художницею, збирачем пам’яток народного мистецтва Варварою Шнайдер, а надрукований у техніці хромолітографії у петербурзькій типографії Р.Голіке та А.Вільборга.
Про високу майстерність мисткині Салганової, уточнює пані Світлана, за усними переказами вона була вихователькою дітей княгині Яшвіль, свідчить ще один документ, яким нещодавно поповнилася музейна колекція. Це диплом Київської губернської земської управи на підставі Черкаської сільськогосподарської виставки малого району 8-10 вересня 1912 року про нагородження Домнікії Салганової за шиття шовком та сріблом на парчі (подушка) бронзовою медаллю.
«Диплом становить як історичну, так і художню цінність, оскільки автором оформлення диплома був відомий український графік Георгій Нарбут», – наголошує Світлана Урицька.
На жаль, каже вона, обласний краєзнавчий музей не має жодного зразка сунківських вишивок, бодай фрагмента чи світлини. Тому, підсумовує пані Свтлана, у краєзнавчому музеї обалсті будуть щиро вдячні за будь-які матеріали, котрі допоможуть пролити світло на зразки матеріальної культури вишивальної майстерні нашого краю.