Наша електронна пошта:
smila.ua@ukr.net
logo
icon-top-follow icon-top-fb

ANI to go

 

metalobaza

Стрічка новин

 

Дійові особи

Світлину куцівських активістів заховали під портрет Сталіна

2020 02 25 foto

 

Весною 2015 року, розбираючи стару бабину хату, моя тітка Ганна Михайлюк знайшла на горищі портрет Сталіна. Її внучка сказала, що катові українського народу місце на смітнику історії й кинула його на підлогу. У дріб’язках скла і розваленої рамки ми побачили ще одну пожовклу від часу фотографію.
Чому цю світлину було заховано під портрет Сталіна? Хто зображений на ній? Як вона стосується нашої родини?
Я став розслідувати цю справу. І зʼясувалося, що ця фотографія має пряме відношення і до моєї родини, і до історії села Куцівки.
1935 рік. Перед конторою колгоспу імені товариша Сталіна вистроїлися активісти. За перше місце по виконанню плану заготівлі зерна куцівчанам вручили грамоту і фотографію активу села запропонували на районну дошку пошани.
Ще всі вони разом. Ще свято вірять у майбутню перемогу комунізму.
Що все, що вони робили – це на благо революції і радянської влади.
Я вдивлявся в їхні обличчя і хотів збагнути: хто з них забирав останню крихту хліба в голодної дитини? Хто з цих людей став іудою, що доносив на брата у 1937, а потім у війну ставши поліцаєм, доносив новій владі про односельців? Хто з цих юних піонерів став «Павликом Морозовим» за те, що доніс на батька, який проклинав криваву владу. Кого у 1937 як «ворога народу» відправлять на Соловки за те, що портрет Посташева висів у світлиці. А хто з них загине смертю героя, пропавши безвісти у роки Другої світової війни.
Хто з них зриватиме хрести з церкви у тридцяті, а потім зробить з нього хімсклад у шістдесяті? Який вони залишили після себе на цій святій землі слід? Прості трударі і «герої труда».
Хіба на обличчі написано чи ти святий чи грішник? За вісімдесят років ніхто вже не пам’ятає їхніх облич, але ще не стерлися з пам’яті їхні справи. Кожному воздається по його ділах. Чи хто згадає?...
Коли зайшли німці у село цю фотографію сховала за портрет секретар колгоспу Ольга Михайлюк, щоб не арештували нікого з активістів села.
Її саму, за доносом своїх куцівчан остарбайтерів, розстріляли в Австрійському місці Тулн, де вона у 1942 рокі працювала на каторжних роботах.


Сергій Моршенський


Із допису у ФБ

scroll back to top

Додати коментар

 

Захисний код
Оновити

vdoma1

 

AZK MIG

Дійові особи

Наталя Сегеда

Segeda1

 

Про підпали трави та очерету, у яких горить усе живе

 

Олексій ЦИБКО

Tsubkomaska

 

 

ЗВЕРНЕННЯ МІСЬКОГО ГОЛОВИ ДО СМІЛЯН

 

 

Сергій АНАНКО

Ananko

 

Про роботу підприємства під час карантину 

 

Авторизуватися через соціальні мережі:

 
Політика
Незважаючи на карантин, у Смілі щодня скликають сесії міської ради та відбуваються скандали

19 березня 2020, 16:45

2020 03 19 sesiya123

Попри те, що сьогодні міський голова Сміли Олексій Цибко святкує День народження, депутати не захотіли зробити йому подарунок – провести сесію міської ради.


Економіка
У Черкаській області 2 загрози: коронавірус і спад економіки

30 березня 2020, 13:33

2020 03 30 ekonom

Голова Черкаської обласної державної адміністрації Роман Боднар розповів на брифінгу, що наразі область має два види загроз – коронавірус і спад розвитку економіки.


Суспільство
Дозволено відкрити роботу продуктових ринків

01 квітня 2020, 16:20

2020 04 01 runok

Міністерство охорони здоров'я дозволило владі на місцях відкрити продуктові ринки під час карантину, але наказало суворо дотримуватись певних обмежень.


Цікаво
ЯК ЗБЕРЕГТИ ДУШЕВНИЙ СПОКІЙ ПІД ЧАС КАРАНТИНУ

31 березня 2020, 18:23

2020 03 31 poradu

Глобальна пандемія коронавірусу зачинила людей вдома, закрила кордони і призвела до економічної нестабільності. Не перейматися долею світу в таких обставинах, звісно, складно.


Афіша
Сьогодні буде концерт та урочиста хода на честь Т.Шевченка

10 березня 2020, 10:22

2020 03 10 vhanyvanakob

10 березня у Смілі відбудуться офіційні заходи на честь вшанування Великого Кобзаря Т.Г.Шевченка.