Наша електронна пошта:
smila.ua@ukr.net
logo
icon-top-follow icon-top-fb

 

Ukraine1

 

Стрічка новин

29 листопада 2022, 08:28

Авторизуватися через соціальні мережі:

 

 

 

Ukraine

 

Невловимий. Що важливо знати про життя Григорія Сковороди

 

 

300 років тому, 22 листопада 1722 року (3 грудня за новим стилем) народився Григорій Сковорода — знаковий український філософ, просвітитель-гуманіст, поет і педагог.
Попри війну, Україна протягом всього 2022 року відзначає 300-річчя Григорія Сковороди на державному рівні — таке рішення уряд затвердив ще восени минулого року, до початку повномасштабного російського вторгнення, пише НВ.
Міністерство культури та інформаційної політики України також сприяло тому, що дата ювілею Григорія Сковороди увійшла до переліку ювілейних дат ЮНЕСКО 2022 року. Одна з основних цілей низки культурно-мистецьких подій, які проводяться в Україні з цієї нагоди — не лише дати можливість українцям повною мірою відчути глибину та важливість постаті Сковороди, але й «перезавантажити його сприйняття». «Ми хочемо, аби українці пишалися, що саме Україна є домівкою одного з найвпливовіших філософів Східної Європи», — підкреслив раніше міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко.
Дії окупантів ще раз довели важливість його постаті в історії України: 7 травня 2022 року росіяни зруйнували Національний літературно-меморіальний музей Григорія Сковороди у селі Сковородинівка під Харковом. Від будівлі музею після російського ракетного обстрілу залишилися самі стіни, на згарищі працівники зібрали розбиті глечики, вигорілі та мокрі книги, сподіваючись врятувати експонати, які залишалися у приміщеннях. Найцінніші з них встигли сховати після вторгнення РФ в Україну.
Твори Григорія Сковороди за його життя ніколи не друкувалися: тодішня цензура назвала їх «противними Святому Писанію і образливими для чернецтва», тому вони ширилися через переписування. Однак погляди філософа мали величезний вплив і на його сучасників, і на подальший розвиток української культури, філософських та етичних поглядів його наступників.
Сковорода повставав проти мертвої церковної схоластики та духового гноблення московського «православ’я», спираючись у своїй філософії на Біблію. Сковорода переконував, що царство людини всередині неї, і «щоб пізнати Бога, треба пізнати самого себе». «Поки людина не знає Бога в самім собі, годі шукати Його в світі», — наголошував філософ.
Одним з найважливіших концепцій його системи поглядів було поняття «сродної праці», яка, на думку філософа, є водночас і потребою людського тіла, і потребою духовною. Досягнення свободи, на думку Сковороди, можливе лише за умови праці заради власної користі, надбання потрібного для себе.
«Його прийнято називати батьком української філософської думки. Зумівши адаптувати роботи давньогрецьких мислителів під українські реалії та впровадити їх основи в академічну систему освіти, Григорій Сковорода справив величезний вплив як на своїх сучасників, так і на всі наступні покоління. Його роботи присвячені головному — нерівності, свободі та пошуку призначення. Роздуми стимулювали філософа до мандрів, і він об'їздив всю Україну та Європу. Крім серйозних філософських трактатів, з-під його пера виходило чимало творів легших жанрів із не менш глибоким змістом», — писав НВ про Сковороду у своєму проєкті Топ-100 великих українців.

scroll back to top

Додати коментар

 

Захисний код
Оновити

t me

 

Дійові особи

Олександр Вівчарик

Про перейменування вулиць в Смілі

 

 

Ганна МАЛЯР

Про те, як залишатися на звʼязку в критичній ситуації

 

 

Ірина ГЕРАЩЕНКО

Про наших героїв у тилу, хто відновлює електрику, подає тепло і воду

 

 

 

 
 
Політика
Відбулась сесія міської ради, на якій депутати проголосували за 52 питання порядку денного

20 квітня 2022, 17:25

20 квітня у малому залі Будинку рад відбулась 41-ша сесія Смілянської міської ради. На порядок денний винесли 52 питання, які перед цим були опрацьовані на постійних депутатських комісіях.


Економіка
ЄС визнав росію державою-спонсором тероризму

24 листопада 2022, 12:28

2022 11 24 esЄвропейський Парламент визнав росію державою-спонсором тероризму


Суспільство
22-річного чоловіка засудили за вбивство жителя Сміли

29 листопада 2022, 16:43

За принципової позиції прокурора Смілянської окружної прокуратури до реальної міри покарання засуджено чоловіка за умисне вбивство жителя Сміли.


Цікаво
«Та машина дров, за яку я заплатила, ніколи до мене не приїде»

28 листопада 2022, 17:41

2022 11 28 drovaВиписка з ЄРДР. Тепер вона в мене нарешті є — добута потом, кров'ю і боями.
Страшенно не хотіла писати цього посту, але мушу. Заплющую очі, стискаю зуби і — вперед, помчали.


Афіша
19 листопада у бібліотеці вчитимуть розпису еко-сумок

17 листопада 2022, 12:26

2022 11 17 sumkaУ суботу, 19 листопада, о 14.00 у міській центральній бібліотеці ім.Олени Журливої відбудеться лекція з екології та мaйстер-клас з розпису еко-сумок.