Наша електронна пошта:
smila.ua@ukr.net
logo
icon-top-follow icon-top-fb

Стрічка новин

27 вересня 2021, 10:32

Авторизуватися через соціальні мережі:

 

 

 

710 60 без адреси

 

Таліби увірвалися в Кабул і на землі створюється ще одне пекло

Таліби увірвалися в Кабул, уряд втратив останні позиції, а на землі створюється ще одне пекло. Навіть уявити страшно, що чекає на ту меншість афганців, які повірили, що і в їхній країні можна буде жити по людськи в ногу із цивілізованим світом.

 


Доки таліби район за районом захоплювали територію країни, до столиці прибували тисячі біженців. І зараз вони опинилися в пастці. Це якраз ті, хто хотіли вчитися та навчати, здобувати повноцінну освіту, отримувати чи надавати потребуючим медичну допомогу, просто бути людьми.

 

 

2021 08 17 talibi2

 

Особливо страшна доля жінок, які не захотіли залишатися безмовними неграмотними й безправними рабинями. Навіть бажання для дівчинки здобути початкову освіту жорстоко карається. Зрештою, усіх, хто прагнув повернути країну в бік цивілізації будуть регулярно страчувати чи й просто забивати до смерті камінням чи дрючками. Як усе це страшно.
Мені ще у Верховній Раді доводилося часто працювати з парламентарями ісламських (переважно арабських) країн. І з ними не раз обговорювали розуміння прогресу, розвитку, лібералізації в ісламському світі. Звісно, там багато всього не так, як у нас та й самі країни дуже різні, але основні демократичні цінності сприймаються. І пригадую, як усі, навіть релігійно споріднені з талібами суніти, з жахом відгукувалися про недавню владу талібану в Афганістані (уже правили в країні з 1996 по 2001 роки). Ні разу ні від кого не чув доброго слова про цю чорну силу неосвічених та озлоблених і зомбованих своїми проповідниками фанатиків.
Дійсно, в Афганістані знову розверзлося пекло. І можна скільки завгодно лаяти американську владу (в однаковій мірі й Трампа, й Байдена), що вивела війська й відкрила талібам шлях до захоплення усієї країни. Але справа ж не в Америці. Ніхто не буде нескінченно утримувати збройні контингенти та вічно закачувати до країни демократію, якщо вона там не прививається. У Афганістані внаслідок тривалих кривавих воєн, які розпочалися після вторгнення військ СРСР, зруйнувалася стара патріархальна система держави й у вакуум хлинули найгірші вчення та традиції. Що зробили США, то це дали афганському народу шанс зробити інший вибір. Військові стримували наступ ісламістських угруповань, а в цей час до країни пробували експортувати демократію, освіту, медицину, розвиток, рівність жінок та принципи прав людини. Чим це закінчилося? Повним провалом. І ще раз повторюся, проблема не в американцях. Вони не нав'язували якихось своїх ультра-ліберальних ідей, які б викликали спротив у ісламській державі. Навпаки, афганцям пропонували моделі суспільного розвитку із поміркованих ісламських країн. І впроваджувати пробували руками місцевих кадрів.
Але це не гарантувало миттєвого розв'язання всіх проблем, подолання бідності, ліквідації корупції та клановості. І в Афганістані дуже скоро здомінував принцип "пошуку простих рішень" (нічого не нагадує?). А їх якраз пропонували таліби. І перемогли в боротьбі за суспільну думку. Реально перемогли й без зброї в глибокому тилу далеко за спинами американських військових, які утримували наступ ззовні. Там також виявилася своя така традиційна більшість у горезвісні три чверті населення.
Отака баєчка виходить. І вже не тільки про Афганістан, але й про Україну. Бо й у нас здомінували прихильники "простих рішень" та найвульгарнішого популізму. Різниця, звісно ж, є. У нас та більшість пасивна, чисто електоральна. Вона не готова виходити й відстоювати своє утопічне світоглядне місиво. А в Афганістані на стороні більшості агресивні релігійні фанатики, готові фізично знищувати своїх конкурентів. І меншість наша пасіонарна, не затуркана приреченістю й фаталізмом. У нас лідери, які захопили владу завдяки всеїдності бездумної маси все ще хочуть виглядати перед світом добропорядними, а в талібану основою самоутвердження є якраз відторгнення всього цивілізованого світу. Але й у нас уже все помітнішим стає регрес владних інститутів та мрії верхівки про "білоруський шлях розвитку".
А ще схожість помітна і у відносинах із США. Америка вже давно не та країна, якій до всього було діло й скрізь треба було впроваджувати західну цивілізацію. Вона старіє й втрачає колишню нахрапистість. Тепер лозунг США можна було б висловити фразою: "Ми попробували. І дуже багато у вас вклали зусиль. Але, як воно не лізе, то... Іншалла"... Американці пішли з Афганістану, коли побачили, що ні народ, ні влада не хочуть демократії та цивілізаційного розвитку. Народ хоче солодкої казки, а влада – лише корупційних можливостей. Американцям дійсно шкода багатьох прогресивних людей, які повірили в шанс вирватися із середньовіччя, а тепер загинуть. Але сильні світу цього орієнтуються на більшість і стараються не помічати трагедію ідейно близької меншості. Демократія - це все ж влада більшості. А всіх праведників із Содому й Гоморри виводить лише Бог, а не американський президент...
А чи не те саме відбувається зараз у нас? Нам допомагали. Ми лише обурювалися, що не тим і не так. А зрештою обрали собі шлях розвитку талібану чи Гаїті. До речі, уряд Гаїті недавно дуже просив США ввести туди свої війська, а Вашинґтон відмовився. Бо навіщо старатися, як воно не лізе. Нас ще не списали остаточно, як Афганістан чи Гаїті, але, насправді, це лише трошки інша дипломатична тональність та питання часу. Вони ж нас моніторять і суспільні настрої вивчають. То навіщо, як казав наш легендарний спікер: "Впихувати невпіхуєме?"
Це не допис безнадії. Шанс у нас завжди буде, доки ми будемо боротися за цивілізований розвиток, а не якесь зелене олігархічно-рашистське болото. Але для відновлення правильного шляху треба не лише старатися, але й перемогти...

 

Тарас Чорновіл

Із допису у ФБ

 

Нагадаємо, Таліба́н (араб. طالبان‎ — «студенти») — радикальний ісламістський рух сунітського напрямку, що зародився в Афганістані серед пуштунів 1994 року, керував Ісламським Еміратом Афганістан з 1996 до 2001 року та регіоном Вазиристан на півночі Пакистану з 2004 року. Дипломатично лише три держави визнавали його правління: ОАЕ, Пакистан і Саудівська Аравія.
На підконтрольних територіях Талібан вводить норми шаріату, виконання яких суворо контролюється. Заборонені телебачення, музика, алкоголь, комп'ютери, шахи та інше. Об'єктами їхніх нападів часто стають школи; лише за 2008 рік у північно-західному регіоні Пакистану Сват таліби знищили більш ніж 150 шкіл.

scroll back to top

Додати коментар

 

Захисний код
Оновити

Банер Сміла ЮА

 

Дійові особи

Юлія ФОМІЧОВА

 

Про Тясмин, річку мого дитинства

 

Валерія БАНДУРКО

Про втілення в життя суспільно важливих проєктів

 

Валерій КАПЛУН

Про закриття Шевченківської лікарні і громадські слухання

 

 
 
Політика
Сьогодні на сесії депутати обговорювали скандал із конкурсом на посади керівників закладів культури Сміли

19 липня 2021, 13:26

2021 07 19 sesiya19 липня відбулась 19-та позачергова сесія міської ради. І хоча на порядку денному стояли питання щодо ліквідації відділу охорони здоров’я, депутати більше обговорювали нещодавній конкурс на посади керівників закладів культури міста


Економіка
Більше 10 мільярдів гривень податків надійшло до бюджету нашого краю

21 вересня 2021, 14:26

З початку року платники податків в нашій області сплатили до бюджетів усіх рівнів 10,4 мільярди гривень податків.


Суспільство
За рік у Смілянській міській поліклініці зареєстрували близько 40 тисяч хвороб

27 вересня 2021, 17:24

Реформування галузі охорони здоров’я нашого міста та здійснення належного обсягу надання медичної допомоги населенню вимагає суттєвого покращення.


Цікаво
Історія сильної духом людини, яка не опускає рук

27 вересня 2021, 18:33

2021 09 27 fotoЗавдяки йому про наших паралімпійців знають у всьому світі.


Афіша
Смілян запрошують на фестиваль повітряних куль

25 вересня 2021, 11:26

2021 09 25 kuliСмілян запрошують на фестиваль повітряних куль"Монгольф'єрія", який відбудеться 26 вересня в обласному центрі.