Наша електронна пошта:
smila.ua@ukr.net
logo
icon-top-follow icon-top-fb

 

kosmetolog

 

Стрічка новин

26 листопада 2020, 18:25

 

 

710 60 без адреси

 

У 1913 році на будівництво Громадського банку в Черкасах було витрачено 18929 карбованців

2020 04 10 bank

 

Реформи кінця 1850-х – початку 1860-х років зумовили значні зміни в усій фінансовій сфері Російської імперії, до складу якої входила Правобережна Україна, в тому числі і землі сучасної Черкащини.
До початку 1890-х років в обслуговуванні таких провінційних регіонів домінували міські громадські банки, які з моменту прийняття в лютому 1862 року „Положення про міські громадські банки” набули широкого розвитку. Вони давали можливість місцевому самоврядуванню вести самостійну фінансову політику в інтересах своїх громад, оскільки створювалися при міських думах з дозволу Міністерства фінансів, перебували під їхнім контролем і були їм підзвітні.
Мінімальний розмір акціонерного капіталу громадських банків визначався у розмірі 10 тис. крб. і його зобов'язання не повинні були перевищувати п'ятикратної суми акціонерного та резервного капіталів. Такі банки здійснювали банківські операції по залученню коштів на поточні рахунки та вклади, надавали кредити місцевим купцям, міщанам, цеховим майстрам, тобто підприємцям малого і середнього рівня. Крім приймання вкладів і надання позичок, громадські банки проводили також облік векселів, здійснювали ведення спеціальних поточних рахунків, купівлю і продаж за дорученнями клієнтів цінних паперів, тобто виконували всі основні банківські операції.
Зрозуміло, що надання такого широкого переліку банківських послуг цілком влаштовував ділових людей, передусім невеликих повітових міст, де не було великих підприємств, а відповідно і великої концентрації фінансових ресурсів. А тому підприємницька громадськість Черкас, в яких тоді проживало близько 10 тисяч жителів, схвально зустріла відкриття 15 жовтня 1864 року у місті Громадського банку. Засновниками цього банку виступили заможні черкаські купці і підприємці.
Першим директором Громадського банку в Черкасах київський губернатор затвердив відомого місцевого купця другої гільдії Петра Грекова, а на посади товариша директора від християн – купця Сергія Юдіна та від євреїв – Мошка Рубінштейна. Кандидатами стали черкаські купці Юхим Цибульський, Михайло Поляков та Меєр Конторник. Управління справами банку покладалося на правління, яке складалося із засновників банку та представників міської думи – гласних (депутатів), або ж із сторонніх осіб, які обиралися на трирічний термін. Міська громада і дума мали безпосередні важелі впливу і контролю за роботою банку, оскільки директор і два його товариші обиралися загальною міською думою (сесією).
В обов'язковому порядку правління банку оприлюднювало щомісячні баланси банку в київській газеті „Губернские ведомости”, бо в Черкасах газети тоді ще не виходили. Не пізніше 15 лютого наступного року щорічні звіти банку представлялися через міську думу (шестигласну) загальній міській думі, а потім через правління банку – міністрам внутрішніх справ і фінансів.
Вивчення архівних документів засвідчує, що початковий етап діяльності першого в Черкасах банку був не дуже оптимістичним. Невдало закінчилася банківська кар’єра Петра Грекова. Влітку 1865 року він попросив звільнення за власним бажанням із займаної посади, на що міська дума і губернатор дали згоду. Та, як з’ясувалося пізніше, справжньою причиною цього було скоєне ним зловживання службовим становищем.
У приписі губернатора від 23 лютого 1866 року зазначалося, що Греков, будучи директором банку, неправильно (термінологія документа) призначив собі позику з банківських сум під вексель черкаського купця Лозоватського. У цьому ж приписі йшлося про незаконність дій товариша директора Юдіна по видачі Грекову повторної позики на суму 10 тис. крб. сріблом під заставу банку і неправильно прийнятої ним оцінки того будинку. Юдін самовільно зламав печатку на банківській скрині (сейфі) з грішми.
Губернатор розпорядився відлучити Сергія Юдіна від посади товариша директора, а замість нього „допустити до виконання посади купця Михайла Полякова”. Від Грекова губернатор зажадав повернення в банк незаконно взятої позики.
Вибори нового директора єдиного на той час у Черкасах банку відбулися 13 липня 1865 року за участю присутніх 88 членів загальної міської думи. Директором було обрано гласного думи Никифора Колодочку. У списку для балотування зазначалося, що він купець другої гільдії, 50 років, під судом не перебував. Він отримав 70 голосів „за” і 18 „проти”.
Однак губернатор визнав вибори недійсними, оскільки в їх організації було допущено ряд порушень. І лише 2 листопада під час повторного голосування, проведеного з урахуванням зауважень, Никифор Колодочка був остаточно обраний директором банку. Його кандидатуру підтримали 109 учасників виборів, 18 голосували проти.
Щодо справ банку, то, розпочавши в 1864 році свою роботу з основного капіталу в 50 тис. крб., банк через рік, згідно з актом від 19 листопада 1865 року, мав наявної готівки на суму 166 крб. 44 коп., документів на позики за векселями на суму 35675 крб., під заставу нерухомого майна – 18145 крб., всього документів – на суму 53820 крб.
На кінець XIX століття банк помітно зміцнив свої позиції і здійснював значний обсяг різноманітних операцій. Зокрема, на 1 жовтня 1897 року банк мав готівкою 30068 крб. і 12368 крб. – цінними паперами. Застави під цінні папери становили 40992 крб., а під нерухоме майно – 76881 крб. Крім того, сума векселів дорівнювала 28397 крб.
У жовтні 1900 року сума всіх вищезгаданих показників зросла до 31012 крб. У 1913 році банк мав 28320 крб. чистого прибутку, що дало змогу в наступному році завершити будівництво приміщення банку на розі вулиць Смілянської і Хрещатика, на яке було було витрачено 18929 крб.

 


Василь Мельниченко, голова обласної спілки краєзнавців

scroll back to top

Додати коментар

 

Захисний код
Оновити

Дійові особи

Олег ЧЕРНЕНКО

 

Про нинішню ситуацію на водоканалі 

Наталія ГУБАР

Про психологічне здоров’я населення Сміли під час епідемії коронавірусу

Сергій ДОРОТИЧ

Про проблеми, які підготували депутати для підприємців з 01.01.2021 року

Авторизуватися через соціальні мережі:

 
Політика
У новообраній міській раді вже замінили двох депутатів. Оновлений список депутатів: хто є хто?

11 листопада 2020, 09:25

2020 11 11 smrada

Вчора новообрані депутати Смілянської міської ради зібрались на першу сесію і отримали тимчасові посвідчення депутатів.


Економіка
Ціна хліба в Україні подорожчає на 8-10%

17 листопада 2020, 17:24

2020 11 17 xlib

В Україні очікують подорожчання хліба. Подорожчання сировинної основи продукції спонукає постійне зростання цін. З початку року вони вже збільшились на 30-50%.


Суспільство
За брехливий дзвінок про «замінування» дитсадка у Смілі жінці присудили 2 роки позбавлення волі

27 листопада 2020, 09:22

2020 11 26 vurok

Вироком Смілянського міськрайонного суду засуджено жительку Кам’янського району до двох років позбавлення волі.


Цікаво
Як українці в Єгипті зимують

26 листопада 2020, 18:25

2020 11 25 dvir

Четвертий день, як ми живемо у форматі того самого дауншифтингу про який так багато говорять. І так триватиме кілька наступних місяців, аж поки в Україні не зацвітуть вишні.


Афіша
27-28 листопада у Смілі вшанують пам’ять жертв Голодоморів

26 листопада 2020, 09:33

2020 11 25 pamyat

27 та 28 листопада вся Україна й увесь світ вшановуватимуть пам'ять мільйонів жертв Голодомору 1932-1933 років.