Наша електронна пошта:
smila.ua@ukr.net
logo
icon-top-follow icon-top-fb

Стрічка новин

25 жовтня 2021, 08:32

Авторизуватися через соціальні мережі:

 

 

 

710 60 без адреси

 

Осінні шкідники озимих культур

На озимих культурах, а це зазвичай, зернові та ріпак, поширення і живлення шкідників починається вже восени.
Під час сходів і до фази кущіння на зелені поля злакових культур злітається безліч цикадок, попелиць, злакових мух. Відчутну шкоду сходам озимої пшениці завдають саме злакові мухи.

 

 

Личинки пшеничної мухи пошкоджують не одне, а декілька стебел рослини, личинки гессенської — живляться соком, у результаті чого рослина відстає в рості, утворюючи більшу кількість стебел. Шведські мухи призводять до руйнування конуса наростання стебла, що спричиняє відмирання останнього, личинки чорної пшеничної мухи — підгризають основу центрального листка, від чого пригнічується і відмирає центральне стебло. Найбільшої шкоди личинки злакових мух завдають посівам ранніх строків сівби, посіви оптимальних і відносно пізніх висівних строків пошкоджуються меншою мірою.

 

 

На полях після стерньових, поблизу місць втрат зерна під час збирання врожаю та на знижених рельєфах велика імовірність заселення хлібною жужелицею (туруном). Шкодять личинки жужелиці об’їдаючи листя. В результаті пошкоджені рослини мають «змочалений» вигляд. Якщо складаються посушливі умови осені, личинки живляться протягом 15-25 днів, а за достатньої кількості опадів — до 100 днів. Шкодять личинки до настання заморозків. А за позитивних денних і нічних температур повітря (від 0° до 5°С), у так звані лютневі вікна, може відбуватися переміщення личинок на поверхню ґрунту та відновлення їхнього живлення.
Що стосується багатоїдних шкідників, то озимим зерновим шкодять гусениці підгризаючих совок - підгризаючи корені, личинки травневого, червневого хрущів, хлібних жуків, які також живляться підземними частинами рослин. Такі пошкодження шкідниками рослин призводить до зрідження посівів озимих зернових культур та утворення плішин.

З настанням прохолодної погоди, особливо за високої вологості у посівах озимого ріпаку масово з’являються несправжньогусениці ріпакового пильщика, довжиною 17 – 25 мм, брудно – зеленого кольору з чорною головою. Гусениці скелетують та об’їдають листкову поверхню рослин, залишаючи лише центральну жилку, внаслідок чого молоді рослини нерідко гинуть, що призводить до зрідження чи повної загибелі посівів.

 

 

Також посіви озимого ріпаку заселяють такі небезпечні шкідники, як хрестоцвіті блішки різних видів (вони можуть бути чорними, смугастими або з металевим відблиском). Пошкоджують сім’ядольні і першу пару справжніх листків ріпаку, вигризаючи паренхіму зверху листка у вигляді круглих “віконець”, залишаючи шкірку чи кругло-овальний отвір. За більших пошкоджень ці отвори можуть зливатися, внаслідок чого сім’ядолі і перші листки засихають. А якщо пошкоджена і точка росту, то рослина гине.

 

 

Ґрунтові шкідники такі як дорослі гусениці озимої совки завдовжки до 50 мм, землисто-сірого кольору, з масним блиском, темними повздовжніми смугами – перегризають кореневу шийку й черешки листків.
Для захисту посівів від ґрунтових шкідників найефективніше — дотримання сівозміни, а також агротехнічні заходи — лущення стерні, культивація, дискування після збирання зернових культур. Також слід висівати насіння, оброблене протруювачами інсектицидої дії, які створюють захисний бар’єр навколо насіння, а потім і проростка.

В осінній період у фазу розвитку озимої пшениці сходи - кущіння, озимого ріпаку – сходи – утворення розетки, при досягненні шкідниками порогу шкодочинності (3-4личинки хлібної жужелиці на кв.м, або при ушкодженні 2% рослин; 6-10% ушкоджених рослин личинками злакових мух; 2-3 гусениці ріпакового пильщика і озимої совки на кв. м; 5 особин хрестоцвітих блішок на кв.м) необхідно провести крайові або суцільні обробітки одним із рекомендованих інсектицидів згідно «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».

scroll back to top

Додати коментар

 

Захисний код
Оновити

Банер Сміла ЮА

 

Дійові особи

Сергій АНАНКО

Про те, чому у Смілі не розпочали вчасно опалювальний сезон

 

 

Людмила КОЗЛОВСЬКА

 

Обов’язково носіть маски і слідкуйте за сатурацією!

 

 

Олександр ТОПОЛЬСЬКИЙ

 

Зараз пацієнти ще складніше хворіють на covid

 

 

 
 
Політика
Сьогодні на сесії депутати обговорювали скандал із конкурсом на посади керівників закладів культури Сміли

19 липня 2021, 13:26

2021 07 19 sesiya19 липня відбулась 19-та позачергова сесія міської ради. І хоча на порядку денному стояли питання щодо ліквідації відділу охорони здоров’я, депутати більше обговорювали нещодавній конкурс на посади керівників закладів культури міста


Економіка
Ціни на продукти: що подорожчало за рік майже на 90%

10 жовтня 2021, 11:21

2021 10 10 produktВ Україні ціни на продукти харчування значно зросли за рік, і подорожчання на певні групи товару злетіли на 70-88%.


Суспільство
Буде сухо і по-осінньому тепло

26 жовтня 2021, 08:30

2021 10 26 pogodaЖовтень запам’ятається переважно сонячною, холодною та сухою погодою. Опадів випало 20-30 мм за рахунок одного дощу у середині місяця.


Цікаво
Цар Московії Петру I вкрав нашу історію

25 жовтня 2021, 18:32

2021 10 25 petrПеред вашими очима справжне обличчя московита, який вкрав нашу історію, ідентичність, свободу на довгих 300 років. Саме ця істота, вперше зазіхнула знищити і асимілювати цілу націю.


Афіша
26 жовтня у Смілі проведуть важливий семінар для представників бізнесу та громадських організацій

25 жовтня 2021, 11:29

2021 10 25 seminarУ рамках реалізації Програми розвитку малого та середнього підприємництва Черкаської області на 2021 – 2025 роки Департамент регіонального розвитку Черкаської обласної державної адміністрації спільно з державними органами проводить семінар.