- Деталі
-
15 грудня 2020, 13:31

14 грудня – день визволення Черкас від нацистських загарбників. Тож до цієї дати в обласному краєзнавчому музеї відкрили онлайн-виставку.
Як повідомляють науковці музею, 14 грудня 1943 року війська 2-го Українського фронту, продовжуючи успішний наступ, внаслідок напружених боїв, заволоділи великим економічним центром України – містом Черкаси – важливим вузлом оборони німців на правому березі Дніпра. Про запеклість битви за наш обласний центр у листопаді-грудні 1943 року свідчить хоча б той факт, що у «Черкаській операції» були задіяні 25 військових з’єднань і частин, зокрема, 3 стрілецькі, 1 повітряно-десантна, 2 авіаційні і 1 зенітно-артилерійська дивізії, 4 бригади - танкова, артилерійська і 2 повітряно-десантні, 7 артилерійських полків різного призначення, серед них - полк гвардійських мінометів, уславлених «катюш», 3 авіаційні полки і 1 окрема ескадрилья, 3 інженерно-саперні батальйони.

Цілий місяць на близьких підступах до Черкас, на околицях та вулицях міста точились запеклі та виснажливі бої між радянськими та німецькими військами з чисельними атаками та контратаками. Великі будівлі у місті були перетворені на потужні опорні пункти, на залізниці курсував німецький бронепотяг, зі смілянського напрямку нацистам надходили підкріплення. І тільки 14 грудня 1943 року, після четвертого штурму, місто Черкаси було визволено від загарбників. Тисячі воїнів були нагороджені урядовими нагородами. 22-м частинам та з’єднанням Червоної армії, які відзначились при визволенні Черкас, було присвоєно почесне найменування «Черкаських». Полеглі у боях за місто воїни у 1960-1970-х рр. були перепоховані на єдиному меморіальному комплексі «Пагорб Слави».

Детальніше про визволення Черкас тут: