Наша електронна пошта:
smila.ua@ukr.net
logo
icon-top-follow icon-top-fb

 

kosmetolog

 

Стрічка новин

 

 

710 60 без адреси

 

У новій книзі «Памʼять роду» – розповідь і про родину із Самгородка

 

Цими днями, коли Україна поминає жертв Голодомору 1932-1933 років, виходить у світ книга «Памʼять роду», організатором видання якої є Український інститут національної пам'яті. Є там розповідь і про родину Миколи Стригуна із села Самгородок.
Як розповідає упорядниця цієї книги, співробітниця Українського інституту національної памʼяті Наталя Позняк-Хоменко, ідея видання виникла два роки тому, коли українці відзначали 85-ті роковини Голодомору.
«Усі попередні роки Голодомор викликав спогади про часи лихоліття, про біль і жах, який відчували наші предки, про психологічну травму, яку пережив народ, що став жертвою більшовицького експерименту «впокорення голодом». Але нам захотілося відгорнути сторінку пам’яті ще далі назад і побачити ту Україну, якою вона була до Голодомору: сильною, гордою, мудрою, працьовитою, з почуттям власної гідності і віри у свої сили», – говорить пані Наталя.
І додає, з того часу почали шукати в сімейних альбомах доголодоморні фото українців. І просити людей, які зберегли ці реліквії, розказати, як склалася доля тих, хто на них зображений.
«Ми дивилися в очі українців, які жили сто років до нас, і бачили Україну, якою вона могла б бути, якби не більшовицька окупація. І якою вона може бути – якщо ми зараз цього захочемо. Ці спогади нащадків, які через свідчення рідних, а часом уже – і через архівні записи, намагаються відновити пам’ять про кожного члена їхньої родини – як ниточки, які зшивають прірву між минулим і майбутнім, повертаючи повноту і силу Роду. Це пам’ять, яка зцілює і дає надію», – наголошує Наталя Позняк-Хоменко.
За її словами, до видання увійшли 16 історій, зокрема, історії родин письменника та політв’язня Олеся Бердника, письменника і публіциста Сергія Плачинди, які самі дивом вижили в роки Голодомору; розповідь про маму письменниці Тетяни Лемешко, яка через геноцид втратила чоловіка та 11 дітей. Свої родинні історії також розповіли поетка Наталка Поклад, актор Олександр Ігнатуша. Видання містить фрагменти з книги Олеся Бердника «Пітьма вогнища не розпалює» та оповідання Оксани Шалак «Торбинка».
До речі, уточнює пані Наталя, багато людей згадували не лише Голодомор 1932-1933 років, але й голод 1947-го. Попри все, зазначає вона, книга вийшла надзвичайно світлою.
«Можливо тому, що самі оповідачі уже переживали це не як трагедію, а як урок для нащадків: як вижити, залишившись Людиною», – зазначає Наталя Позняк-Хоменко.
Вона хоче, щоб книга «Памʼять роду», електронна версія якої вже є у відкритому доступі за посиланням
https://cutt.ly/Vho9z40 (прочитати матеріал про наших земляків із Самгородка можна на сторінці 58), спонукала кожного відкрити власний родинний фотоальбом, поговорити із тими, хто ще пам'ятає про Великий Голод, записати ці спогади і передати дітям.
«І зробити все, щоб цей урок історії було засвоєно», – підсумовує пані Наталя.

scroll back to top

Додати коментар

 

Захисний код
Оновити

Дійові особи

Сергій ШУМИЛО

 

Чи треба купатись в ополонці на Водохреща 

Максим СОРОЧАН

 

Про історичну пам’ять

 

Сергій СІМАГОВ

 

Про обслуговування українською мовою з 16 січня

Авторизуватися через соціальні мережі:

 
Політика
В Черкаській облдержадміністрації знов кадрові зміни

30 грудня 2020, 09:27

2020 12 30 odaПрезидент України Володимир Зеленський звільнив Сергія Сергійчука з посади голови Черкаської обласної державної адміністрації


Економіка
З 1 січня скасоване мито на ввезення вина

11 січня 2021, 08:30

2021 01 06 vuno

Україна з 1 січня скасувала мито на ввезення вин. Це передбачають зобов'язання економічної частини Угоди асоціації з Євросоюзом,


Суспільство
110 смілян отримали земельні ділянки у районі масиву «Довжик»

16 січня 2021, 10:30

2021 01 12 zemlya11

У відділі земельних відносин прозвітували про свою роботу за рік. Протягом 2020 року працівниками відділу підготовлено 352 проекти рішень стосовно надання дозволів на розробку документації із землеустрою, передачі, вилучення земельних ділянок, поновлення договорів оренди землі тощо.


Цікаво
80-річна черкащанка Антоніна Ткачук потрапила до рейтингу кращих легкоатлетів України 2020 року

15 січня 2021, 18:30

2021 01 11 sport

Федерація легкої атлетики завершила голосування за найкращих в українській легкій атлетиці за підсумками 2020 року. За результатами голосування 80-річна черкащанка Антоніна Ткачук стала найкращою легкоатлеткою у категорії “Мастерс”.


Афіша
Розклад цікавих та актуальних тренінгів для смілянських батьків і дітей у січні

14 січня 2021, 09:30

2021 01 13 aficha

Смілянський центр соціальних служб продовжує організовувати пізнавальні та корисні майстер-класи. У січні зустрічі будуть проходити згідно з умовами карантину, а говоритимуть про таке