Наша електронна пошта:
smila.ua@ukr.net
logo
icon-top-follow icon-top-fb

ANI vidkrutta

 

Стрічка новин

 

CENTR

 

Україні - 29: як змінилася економіка та коли жилося найкраще

2020 08 23 ukraine

 

За роки незалежності доходи українців стрімко зростали під час 2005-2007-х. Однак покращення рівня життя досягалося за рахунок дешевих міжнародних кредитів. Це не результат зростання продуктивності праці. Борги, особливо в іноземній валюті, створили проблеми, які не можемо вирішити досі, розповів Gazeta.ua економіст Борис Кушнірук.
Цьогоріч відзначатимуть 29-ту річницю проголошення Незалежності України. Як за цей час трансформувалася економіка країни?
Структура економіки стала значно примітивнішою. Набула більше сировинного характеру, раніше була промислова. Водночас суттєво наростили продуктивність праці в аграрному секторі. В економіці зросла частка торгівлі й послуг, що характерніше для країн з ринковою економікою. За радянських часів сфера послуг була мізерною. Тоді важко було уявити, що в магазинах не буде дефіциту продуктів, необхідних товарів. Зараз найголовніше - мати гроші, за що купувати. Крім того, сформувалися інші структурні елементи, характерні для ринкової економіки. Наприклад, розвинулася банківська структура України, розрослася туристична галузь. Ми запросто можемо подорожувати по всьому світу. Крім того, багато українців мають робочі відрядження за кордон. Щоправда, цьогоріч із цим виникли проблеми через поширення коронавірусу та запровадження карантину.

Уряди заявляють, що потрібно відновлювати підприємства. Які нові підприємства справді потрібні Україні?
Однозначно необхідно сприяти розвитку промисловості. Нам потрібні нові підприємства з вищим рівнем переробки, продуктивності праці та зарплатами. Створювати їх на базі старих нереально. Інша справа, що уряди поки що не представили механізмів, як досягнути цього.
У чому переваги й недоліки сировинної економіки?
У сировинної продукції низький рівень доданої вартості. Через це низький рівень частки заробітних плат, а тому дохід населення за такої економіки мізерний. Крім того, сировинна галузь чутлива й залежить від ситуації на зовнішніх ринках. Якщо ціни там зростають, то коштів у країну надходить більше. Якщо ціни падають - менше. Це впливає не тільки на доходи населення, а й на надходження коштів у бюджет, експортну виручку, курс валют у країні. Але це неможливо контролювати. Тому переваг від сировинної економіки для країни жодних. Нам необхідно відмовлятися від неї.
Які висновки з попередніх економічних криз мали б зробити? Наскільки небезпечна нова економічна криза для України?
Найголовніше, що залазити у валютні борги — це неправильно й ризиковано. Друге, що зрозуміли, потрібно завжди формувати фінансову подушку - резерви на випадок проблем. Водночас із 2007 року світ увійшов у цикл довгих структурних змін, за яких реформується структура економіки. У такий перехідний період світ, і Україна зокрема, майже постійно перебувають у режимі кризи. Особливо це ризиковано для української сировинної економіки. Для країн, де доходи вищі завдяки підприємствам з більшою доданою вартістю, перехідний період не такий болючий. Раніше прогнозував, що період змін триватиме до 2023-2025 років. Зараз стало зрозуміло, що доведеться чекати щонайменше до 2030-го. До того часу Україна перебуватиме в перманентному стані кризи.
Що радянського не вдалося викорінити за 29 років у економіці, соціальній політиці, комунальній сфері?
Найголовніше, що люди покладають на державу значні очікування і сподівання. Хочуть отримувати соціальні пільги, дешеві комунальні тарифи і платити малі податки. Насправді чим слабша економіка держави, то тим менше вона може щось дати своїм громадянам. Зрозуміло, що ми досі не реформували значної частини економіки. Це й комунальний сектор, і медична система. Поки що вони не відповідають тому, як це має працювати за ринкової економіки.

Які першочергові завдання стоять перед країною зараз?
Політикам недостатньо пообіцяти українцям широкомасштабне будівництво доріг у країні. Треба пояснити, які джерела фінансування таких реформ. При цьому варто пам'ятати, що будувати дороги в борг — погана історія. З іншого боку, в нас не так проблеми з глобальними змінами, як із налаштуванням певних сфер. Наприклад, формально митна система України працює, як в інших європейських державах. Питання в тому, що в нас вона страшенно корумпована. Потрібно провести податкову реформу. Але це не означає, що необхідно кардинально змінювати структуру податкових систем. Потрібно знижувати фіскальний відсоток ВВП, необхідний для стабільного розвитку економіки. Це співвідношення обсягу коштів, які держава збирає через податки і перерозподіляє через бюджет. Очевидно, що країни, які розвиваються, до яких належить Україна, потребують фіскального відсотка ВВП на рівні не більше, але й не менше 30-32 відсотків. Менший перерозподіл не даватиме змоги забезпечити реалізацію мінімальних безпекових та соціальних обов'язків держави. Зараз маємо 42 відсотки. Також необхідно правильно налаштувати банківську систему. Поки що, на жаль, вона не сприяє розвитку економіки країни, хоча формально для цього всі інструменти є.

scroll back to top

Додати коментар

 

Захисний код
Оновити

 

kosmetolog

 

AZK MIG

Дійові особи

Григорій КОНДРАТЕНКО

Kondranetko Georgi

 

 

Про 40-річчя коледжу

 

 

Наталка Позняк

Poznyak

 

Про те, що збирають родинні спогади про Голодомор для збірки "Пам'ять роду"

Валентина КОВАЛЕНКО

Kovalenko

 

ЧОМУ ВАРТО СПІЛКУВАТИСЯ УКРАЇНСЬКОЮ МОВОЮ? 

Авторизуватися через соціальні мережі:

 
Політика
Депутатська більшість передала міському голові важливе Звернення

02 вересня 2020, 10:32

2020 09 03 ZV1

Сьогодні знову скликають сесію міської ради, яка має відбутися о 16.00.


Економіка
Білозірська сільська рада проводить аукціон з оренди землі

09 вересня 2020, 12:04

2020 09 09 aykcion

Білозірська сільська рада як організатор земельних торгів оголошує про проведення аукціону з продажу права оренди земельної ділянки


Суспільство
Розпочинається акція «Зігрій солдата теплом»

20 вересня 2020, 14:02

2020 09 17 aksia

Обласний краєзнавчий музей запрошує до участі у щорічній благодійній акції «Зігрій солдата теплом». Допоможемо воїнам вистояти!


Цікаво
NASA повідомило про початок нового сонячного циклу. Що це означає?

20 вересня 2020, 15:29

2020 09 19 splesk

NASA повідомило про початок нового циклу сонячної активності – XXV за рахунком з моменту відкриття явища в 1749 році. Максимального піку активність на Сонці досягне в липні 2025 року.


Афіша
20 вересня сміляни можуть поспілкуватися з письменницею, яка отримала відзнаку «Коронація слова – 2020»

19 вересня 2020, 11:38

2020 09 19 afiha

20 вересня о 17.30 відбудеться онлайн-зустріч із Анною Софіна – письменницею, яка отримала спецвідзнаку «Коронація слова – 2020» за роман «Лавка продажу дітей».