Наша електронна пошта:
smila.ua@ukr.net
logo
icon-top-follow icon-top-fb

 

Agro robota

 

Стрічка новин

Авторизуватися через соціальні мережі:

 

 

 

Ukraine

 

Цікаво

У Костянтинівці згадували Остапа Вишню

2019 11 14 Vusna

 

У Костянтинівській бібліотеці днями збиралися члени клубу за інтересами «Берегиня».
Як повідомляють у сільській книгозбірні, для них бібліотекарі організували й провели літературну годину «Веселий пересмішник – щира душа України».
Вона була присвячена 130-річчю з дня народження українського письменника-сатирика Остапа Вишні.

 

2019 11 14 ostap


Члени клубу переглянули електронну презентацію, ознайомилися з книгами гумориста, читали його усмішки.
«Все життя гумористом! Господи! Збожеволіти можна від суму», — зізнавався Остап Вишня в щоденнику, пише golos.com.ua. При тім сам автор знаменитих усмішок усміхається на всіх портретах, обраних для біографічних статей і шкільних підручників. Адже він увійшов в історію української літератури як письменник-гуморист, автор численних фейлетонів та гуморесок.

 

2019 11 14 ostap1


Але почуття гумору нерідко виступало у нього як обладунок: кольчуга іронії, шолом сарказму, міцні наколінники сатири... Надійний захист психіки, що дозволяє втілити гасло «піднятися та йти далі». Долі гумористів часто трагічні. І хоч Остап Вишня помер нібито вільною людиною, у своїй квартирі, життя його було нелегким. Зате і пересічним воно не було також.
Він за «казьоний кошт» учився на фельдшера. І хоч фельдшером не став, ця професія внесла свої корективи в його долю (і в почерк теж, рукописи й листи Вишні прочитати під силу тільки фармацевтам). Він таки встиг побути медиком в Армії УНР, а потім опинився в полоні у більшовиків. А повернувся до першої професії знову вже тоді, коли й думати про неї забув. Потрапив, як багато хто з його покоління, у сталінські табори, може, тим і врятувався, що взяли у штат тюремної лікарні.

 

2019 11 14 ostap2


Гірка іронія долі: йому не раз щастило, але своєрідно. Згадував, як ще в юності впав з коня, дуже забився, лежав три тижні: «I отодi я зрозумiв, що я на щось потрiбний, коли в такий слушний момент не вбився». Можливо, ця думка приходила до нього не раз і в таборах. Його тюремний термін мав закінчитися зовсім не звільненням, не реабілітацією, а розстрілом. А від розстрілу врятувала сама природа — небувалі навіть для Півночі морози.
Коли для додаткового «слідства» (так маскували страту) хронічно хворого на ревматизм Вишню та інших в’язнів погнали з одного табору до іншого, корабель з арештантами застряг на річці Печорі, яку скувала крига. Корабель довго не міг пробитися вперед. А потім... повернув назад — бо влада в НКВС змінилася і тепер «правильні» чекісти розстрілювали «неправильних», тож їм було не до Вишні.
Як би там не було, а з таборів він повернувся живим. Його випустили, навіть реабілітували незадовго до смерті, але таємного нагляду так і не зняли.
За що сидів? Звинувачення були такі абсурдні, що в голові сучасної людини не вкладаються. Не міг у них повірити спершу і сам Остап Вишня, коли за ним прийшли в 1933 році. Інкримінували підготовку замаху на тодішнього партійного вождя Павла Постишева. Згодом, коли Постишев і сам був заарештований і розстріляний, Вишня, який уже давно сидів, пожартував, мовляв, а я ж іще кілька років тому хотів вчинити саме так.
Наразіі минає 130 років від дня народження письменника. Якщо зайти в книгарню будь-якого українського міста і пройти до полиці з українською літературою, то книжки Остапа Вишні там обов’язково будуть.
Остапа Вишню «проходять» у школі, й це (запитайте знайомих вам школярів чи згадайте себе школярем) один із небагатьох авторів, яких і справді читають не з примусу.
«Якщо дасть Бог переживу каторгу — то нехай у мене рука всохне, якщо візьму перо в руки... Силки розставлю і рибу ловитиму», — пообіцяв якось у відчаї Остап Вишня своєму приятелеві на початку 1930-х років. Пообіцяв — і таки порушив слово. Бо важко було б вижити в тому непривітному світі без ефемерних обладунків гумору...

scroll back to top

Додати коментар

 

Захисний код
Оновити

t me

 

Дійові особи

Ігор ТАБУРЕЦЬ

Про роботу на обороноздатність країни

 

 

Олена МОНОВА

Про те, що війна завжди повертається туди, звідки прийшла

 

Марина ДАНИЛЮК-ЯРМОЛАЄВА

 

 

Про суть «мирних угод» в Стамбулі

 

 
 
Політика
Негайного відкриття реєстру декларацій не буде

06 вересня 2023, 17:32

2023 09 06 radaВчора Верховна Рада ухвалила законопроєкт № 9534, яким відновлюється електронне декларування. Однак негайного відкриття реєстру декларацій не буде. За цю правку народні депутати не проголосували.


Економіка
Чого чекати від посівної-2024 та яким буде врожай

19 березня 2024, 17:41

Наприкінці лютого в Україні стартувала посівна кампанія. Станом на початок березня ярими зерновими вже засіяли 68 тис. гектарів у 12 областях


Суспільство
У нашому районі рятувальники ліквідували 2 пожежі житлових будинків

28 березня 2024, 16:27

2024 03 28 pogegЗа минулу добу, 26 березня, на території нашого району рятувальники ліквідували дві пожежі у житлових будинках.


Цікаво
Пацієнт "залізних легень" провів в апараті понад 70 років

28 березня 2024, 17:31

2024 03 28 legeniУ США у віці 78 років помер Пол Александер — один з останніх пацієнтів "залізних легень". Він провів в апараті понад 70 років — BBC.


Афіша
За ініціативи AI HOUSE у Львові відбудеться Generative AI Spring School для ML-спеціалістів

19 березня 2024, 16:35

2024 03 19 gener1Завдяки спільним зусиллям AI HOUSE та Факультету прикладних наук Українського католицького університету у Львові запрацює школа з генеративного штучного інтелекту. Навчальний курс триватиме з 11 по 16 березня.