Наша електронна пошта:
smila.ua@ukr.net
logo
icon-top-follow icon-top-fb

 

Agro robota

 

Стрічка новин

Авторизуватися через соціальні мережі:

 

 

Злочини, вчинені військовими рф під час повномасштабного вторгнення в Україну

Злочини, вчинені військовими рф під час повномасштабного вторгнення в Україну

З початку повномасштабного вторгнення росії в Україну слідчі Національної поліції України розпочали 111 081 кримінальних проваджень за фактами...

Сміляни мали нагоду поспілкуватись із Русланом Горовим на творчій зустрічі

Сміляни мали нагоду поспілкуватись із Русланом Горовим на творчій зустрічі

У Смілу завітав письменник та співзасновник видавництва "ТаТиШо", український журналіст, автор відомого проєкту "Служба розшуку дітей",...

Громади району попрощалися з Героями, які загинули на війні з окупантами

Громади району попрощалися з Героями, які загинули на війні з окупантами

Наш район провів останнім шляхом Героїв-земляків, які загинули за незалежність рідної землі на війні з російськими окупантами.

Домінуватиме некомфортна, хмарна з опадами погода

Домінуватиме некомфортна, хмарна з опадами погода

Похмура погода буде триматися у Смілі не весь день - ввечері небо стане чистим та ясним.

Пройшовши пекло війни і після поранення продовжує працювати у лісовій галузі

Пройшовши пекло війни і після поранення продовжує працювати у лісовій галузі

Історію Сергія Петренка, демобілізованого воїна, розповіли у Спілці воїнів-лісівників України.

Систему

Систему "Безпечне місто" у Смілі вже впроваджено

Працюють більше 80-ти камер відеоспостереження, що встановлені у людних місцях, на в’їздах - виїздах з міста та на перехрестях

Черкащанка у Парижі записала розмову з Макроном (ВІДЕО)

Черкащанка у Парижі записала розмову з Макроном (ВІДЕО)

Черкащанка Юлія Галушка у парі з Наталією Мосійчук для телемарафону записала ексклюзивне інтервʼю із президентом Франції Еммануелем Макроном.

Учні ЦППРК створюють класні речі для дизайну інтер'єру і простору

Учні ЦППРК створюють класні речі для дизайну інтер'єру і простору

У ДНЗ «Смілянський центр підготовки і перепідготовки робітничих кадрів» група талановитих здобувачів освіти за професією...

 

Ukraine

 

Мар’яна Криворучко

Kruvoruchko

 

заслужений вчитель України, заступник директора школи №15


Про занепад природничо-математичної освіти


–27 листопада у Верховні Раді України відбулися парламентські слухання щодо стану розвитку природничо-математичної освіти в Україні.
Мені випала честь представляти Черкаську область на цьому заході, тож хочу наголосити, що природничо-математична освіта однозначно знаходиться в занепаді. Цей невтішний діагноз був встановлений всіма учасниками слухань – від педагогів-практиків до міністра освіта Ганни Новосад.
І це не новина. Останні 25 років здійснювалися лише локальні кроки на кшталт впровадження майже міфічної програми «Підвищення якості природничо-математичної освіти до 2021 року», яка була фактично призупинена за відсутністю реальної системної фінансової підтримки.
Провідні науковці українських ВИШів зазначали, що промисловий прогрес України, трансформування її з сировинної держави у високотехнологічну базується саме на підвищенні рівня знань з фізики та математики. Самі ці науки формують логічне та критичне мислення людини, які є одними з навичок успішної особистості в ХХІ столітті.
На думку членів профільного парламентського комітету основними індикаторами зниження якості освіти в цій галузі є ряд ознак. Насамперед це малий відсоток випускників, які обирають фізику (3%) та хімію (1%) для складання ЗНО, саме ці предмети є найскладнішими для наших абітурієнтів. Дещо краща ситуація з біологією (16%) та математикою (38%).
В.о. директора Українського центру оцінювання якості освіти Валерій Бойко висловився, що шкільна фізика, математика і навички повсякдення живуть в різних реальностях, тому впровадження компетентнісного підходу до викладання є вимогою сучасної школи. За результатами моніторингу базових математичних знань учнів початкової школи 14% дітей не досягають мінімуму, прописаного у Держстандарті.

 

2019 12 01 zaxid


Звичайно, в Україні є профільні природничо-математичні ліцеї, які дають дітям достатню базову академічну та науково-практичну підготовку (МАН), є вчителі-майстри, які в сільських та міських школах рухають світ шкільної природничої науки майже самотужки. Їх учні виграють Всеукраїнські та Міжнародні олімпіади, захищають наукові роботи, займаються проєктною діяльністю, вступають до ВИШів Європи та Америки, поповнюють лави науковців світових лабораторій. Проте для більшості учнів фізика, математика та хімія є непотрібними і цьому є глибинні причини. Відсутність соціального замовлення на природничо-математичну освіту є і буде загрозою для найкращого академічного ліцею з фізичко-математичним профілем.
Другим індикатором зниження якості природничо-математичної освіти в Україні є зменшення частки спеціальностей у ВИШах, де профільним предметом є фізика, хімія чи математика. Відсутній попит за сертифікати з цих наук при вступі, відбувається їх заміна на гуманітарні – історію, іноземну мову. Для держави не є пріоритетом професії, пов’язані з точними науками, а відсутність мережі робочих місць та відповідного матеріального забезпечення є визначними факторами економічної недалекоглядності.
Вчителі-практики на парламентських слуханнях наголошували на потребі кожної, навіть однокомплектної школи, мати комплект обладнання для виконання практичної частини навчального плану. Для підвищення мотивації учнів та вчителів пропонували ввести щорічні шкільні іспити та обов’язковий конкурс до старшої школи після 9 класу, з використанням ЗНО чи конкурсу свідоцтв про базову освіту.
Керівники закладів освіти звертали увагу на потребу в реальній фінансовій автономії шкіл, яка дала б можливість оптимально використовувати кошти і на матеріальне забезпечення, і на мотивацію кращих педагогів. Дехто з виступаючих бачить сенс у введенні комплексного екзамену з основ наук в 11 класі, щоб припинити практику перетворення старшої школи в дворічний суцільний тренінг по підготовці до ЗНО з 3-4 предметів.
Планується, що результатом парламентських слухань стануть конкретні кроки, які будуть закріплені у Законі про повну середню освіту. Насамперед це формування мережі старших профільних ліцеїв, в основному на базі вже існуючих, що матимуть додаткове фінансування за рахунок державної та регіональної освітньої субвенції, створення рівного доступу до якісної освіти за рахунок опорних сільських шкіл, доопрацювання Державного стандарту базової освіти (5 – 9 класи) з врахуванням результатів досліджень PISA, закупівля класів робототехніки для великих шкіл, впровадження обов’язкового предмету «Медіаграмотність», обов’язкове ЗНО з математики з 2021 року з використанням дворівневих тестів.
Проте, мене зачепили результати досліджень стану природничо-математичної освіти в регіонах пані Інни Совсун, яка оголосила відомі, але дуже вражаючі факти – на рівень знань дитини з математики, фізики, хімії впливає соціально-економічний стан її родини. Тому проблема погіршення якості знань з цих предметів – суспільна, економічна, фактично загальнодержавна. Маю надію, що зусилля профільного комітету та Кабінету Міністрів України будуть спрямовані на результат, адже на цьому освітньому полі єдиним воїном поки що залишається вчитель.

scroll back to top

Додати коментар

 

Захисний код
Оновити

t me

 

Дійові особи

Ігор ТАБУРЕЦЬ

Про роботу на обороноздатність країни

 

 

Олена МОНОВА

Про те, що війна завжди повертається туди, звідки прийшла

 

Марина ДАНИЛЮК-ЯРМОЛАЄВА

 

 

Про суть «мирних угод» в Стамбулі

 

 
 
Політика
Негайного відкриття реєстру декларацій не буде

06 вересня 2023, 17:32

2023 09 06 radaВчора Верховна Рада ухвалила законопроєкт № 9534, яким відновлюється електронне декларування. Однак негайного відкриття реєстру декларацій не буде. За цю правку народні депутати не проголосували.


Економіка
Вплив фінансової грамотності на розвиток малого бізнесу

26 лютого 2024, 17:36

2024 02 26 gramЩо є головним під час створення власної справи? Правильно, наявність капіталу, а тобто певної кількості коштів для вкладення в майбутній бізнес. Якою б унікальною не була ідея або як би багато дій задля досягнення мети ви не робили б, без інвестицій та грошей не обійтись.


Суспільство
Злочини, вчинені військовими рф під час повномасштабного вторгнення в Україну

19 березня 2024, 11:24

2024 03 19 zlochinЗ початку повномасштабного вторгнення росії в Україну слідчі Національної поліції України розпочали 111 081 кримінальних проваджень за фактами вчинення на території України злочинів військовослужбовцями збройних сил російської федерації та їхніми пособниками.


Цікаво
У прямому ефірі можна спостерігати за життям лелек Грицька та Одарки

18 березня 2024, 17:38

2024 03 18 lelekaНа Полтавщині знову запустили цілодобовий стрім з гнізда лелек. У прямому ефірі на YouTube можна спостерігати за життям лелек, яких звуть Грицько й Одарка.


Афіша
У Смілу завітає Горовий, щоб презентувати свої книги

15 березня 2024, 14:30

2024 03 15 zustrПисьменник, режисер, волонтер співак та автор телепроекту «Служба розшуку дітей», Руслан Горовий приїде у Смілу, щоб презентувати свою збірку оповідань.