Наша електронна пошта:
smila.ua@ukr.net
logo
icon-top-follow icon-top-fb

АНІ Бізнес ланч

 

AZK MIG

Стрічка новин

18 березня 2019, 17:33
18 березня 2019, 08:30

СМИЛА МРИЯ

 

Суспільство

У Смілі готуються відзначити 75-річчя визволення міста від фашистських загарбників

2019 01 14 визвол

 

Незабаром, 29 січня – День визволення м.Сміли і Смілянського району від фашистських загарбників. З цієї нагоди у міській раді відбулось робоче засідання організаційного комітету, представники міської та районної влади спільно вирішували, як урочисто і ємко відзначити цей ювілей. До того ж у Смілу цього дня приїдуть делегації із сусідніх районів. У засіданні оргкомітету активну участь взяли голова міської організації ветеранів та представники духовенства. Святі отці спільно відправлять панахиду за загиблими на війні.
Нагадаємо, що 4 серпня 1941 року 116 стрілецька дивізія Червоної Армії під напором ворога змушена була залишити Смілу. Місто і район захопили ворожі війська. Почалися страшні дні окупації, яка тривала з 5 серпня 1941 року до 29 січня 1944 року ( 912 днів і ночей).
Територія Черкащини, була включена до рейхкомісаріату «Україна», очолюваного Еріхом Кохом. З перших же днів окупації фашисти розгорнули у нашому місті небачений за своєю жорстокістю терор.
Та населення окупованого ворогом міста не скорилося. Розгорнувся запеклий Рух Опору:
• З листопада 1941 р. на залізничному вузлі розгорнула діяльність підпільна патріотична група у складі 83 осіб під керівництвом П.Цаплюка та О.Решетньова;
• З грудня 1941 р. до червня 1943 р. на машинобудівному заводі діяла підпільна партійна організація, яку очолював Олекса Малинник;
• З вересня 1941 р. діяла підпільна партійна організація па чолі з Василем Ромейком;
• Була створена у Смілі і підпільна комсомольська організація, керівником якої став колишній випускник середньої школи № 65 (нині Смілянська гімназія) Юрій Канарський, а секретарем – Олександр Міщенко.
• З 16 серпня 1943 р. розгорнув діяльність у районі Смілянського, Сунківського та Ірдинського лісництв партизанський загін імені Пожарського (командир – Д.Гарячий, комісар – І.Жилін). За період з 16 серпня до 4 грудня 1943 р. партизанами було проведено 50 бойових операцій.
29 січня 1944 року зусиллями учасників руху опору та військ Червоної армії, воїнами 373-ї Миргородської стрілецької дивізії 2-го Українського фронту в ході Корсунь-Шевченківської битви від німецько-фашистських загарбників було визволено Смілу. Чорні дні окупації скінчилися.
Та наслідки 912 днів фашистської окупації для міста були жахливими:
• Знищено всі підприємства місцевого та комунального господарства, всі МТС, школи, медичні й культурні установи;
• Зруйновані залізничний вузол, цукровий і машинобудівний заводи, мости і греблі через річки Тясмин, Сріблянку;
• Зруйновано понад 870 житлових будинків;
• Знищено 25 тисяч мирного населення;
• У Німеччину на примусові роботи вивезено 3 тисячі місцевих жителів, серед них більшість – молодь;
• На Юрієвій горі розстріляно понад тисячу євреїв;
• У таборі військовополонених червоноармійців, організованому фашистами на території військового містечка, замордовано і розстріляно 18 тисяч чоловік.
Загалом Червона Армія заплатила за визволення міст і сіл Черкащини воістину грандіозною і неоціненною у віках платою – життям 210 тисяч солдатів та офіцерів. Останки загиблих за Черкаську землю покояться в 1126 могилах, з яких 773 – братські. Вдумаймось в це число: 1126 поховань періоду Великої Вітчизняної війни на 857 населених пунктів, які маємо на сьогодні на території області. В середньому припадає по 1 могилі на кожен населений пункт… Це- в середньому. Звичайно є в області такі села, де немає жодного військового поховання, за визволення яких не загинув жоден наш солдат. Зате є багато сіл, де солдатські останки поховали навіть у 2-3 братських могилах, маємо села, де кількість військових захоронень становить 5-7 і навіть більше, а число похованих у них останків загиблихскладає по кілька сотень і навітьтисяч чоловік. Сумно й боляче стає від того, що рідко де трапляється побачити список похованих, у кінці б якого не стояли слова: «Прізвища і звання решти воїнів – невідомі».
Як свідчать підсумкові дані «Книги пам’яті України» по Черкаській області, на території Черкащини загинуло лише в боях 52 778 бійців армії та флоту, імена, місце народження та призову яких не встановлено. Та ще маємо 95 тисяч радянських військовополонених, які загинули в концтаборах на Черкащині, понад півтисячі партизанів і підпільників, які пішли на смерть не залишивши нам свого імені. Загалом,число загиблих на Черкащині, чиї імена й досі вважаються невідомими, сягає колосальної цифри – 148 378 чоловік.

scroll back to top

Додати коментар

 

Захисний код
Оновити

2018 04 26 металобаза2

Дійові особи

Віктор Овчаренко

Ovcharenko3x4

 

Про слабкий фізичний розвиток наших дітей

 

 

Олег Міщенко

2019 03 13 micchenko

 

 

Про рух фур у центрі міста 

 

 

Сергій Чередніченко

Cherednichenko3x4

 

Про складну ситуацію з теплопостачанням в місті

 

Авторизуватися через соціальні мережі:

 
Політика
Олексій Цибко мріє повернутися на посаду міського голови Сміли

14 лютого 2019, 09:34

2019 02 14 Цибко 

Екс-мер Сміли Олексій Цибко планує повернутися на посаду міського голови.


Економіка
Субсидіанти мають право платити менше, якщо на рахунках є невикористана субсидія

17 березня 2019, 14:22

2019 03 17 subsidiyaЯкщо станом на березень на рахунках у субсидіантів в надавачів комунальних послуг є невикористані субсидії, так звана переплата, громадяни мають право платити менше – рівно на суму невикористаної державної допомоги.


Суспільство
В Україні змінили правила перевезення пасажирів й багажу в літаках

18 березня 2019, 18:36

2019 03 19 vidpochunok

В Україні набули чинності затверджені Державіаслужбою нові правила повітряних перевезень та обслуговування пасажирів і багажу.


Цікаво
Завершується будівництво першого у світі горизонтального хмарочоса

17 березня 2019, 15:26

2019 03 17 xnarochos

У Китаї, в рамках проекту Raffles City Chongqing, завершується будівництво першого у світі горизонтального хмарочоса, який вже назвали інженерним дивом сучасного світу.


Афіша
У Кам'янському заповіднику відкрилась виставка вишивки, створена чоловічими руками

17 березня 2019, 11:30

2019 03 17 vistavkaУ виставковому залі Кам'янського державного історико-культурного заповідника відкрилася виставка вишивки, виконаної... чоловічими руками.