Наша електронна пошта:
smila.ua@ukr.net
logo
icon-top-follow icon-top-fb

графський

Стрічка новин

Суспільство

Смілянський священик пояснив суть Різдва і дату святкування

На початку нового року та напередодні великого християнського свята – Різдва Христового – знову задумуєшся про сенс життя і віру в Бога. Хочеться отримати правильні відповіді на запитання: у чому суть Різдва? Як правильно його святкувати? Чи не гріх колядувати, ставити дідуха і разом з тим іти до церкви? Чому Всемогутній Бог спустився до нас саме в образі немовляти? Чому з віруючим українським народом постійно трапляється так багато лиха? А тепер додалося ще одне питання – коли святкувати Різдво: 25 грудня чи 7 січня?

 

На всі ці запитання докладно відповідає настоятель Спасо-Преображенської церкви м.Сміла (м-н Богдана) отець Андрій Чик.

 

У чому суть Різдва?

 

• Святкуючи Різдво, ми святкуємо не історичну подію точна дата народження Ісуса невідома) - ми святкуємо народження Бога, який прийшов у цей Світ, щоб спасти кожного з нас.
Різдво - в традиції і нашого народу,це сімейне свято, коли ми відвідуємо наших батьків, сідаємо в Святвечір за спільний стіл розділяючи між усіма радість народження нашого Спасителя.

 

Проблема українців у тому, що люди сприймають Різдво як розвагу. Забуваючи найперше, яким має бути Різдво.
Перше значення Різдва – зустріч з Богом, який стає людиною. Це найбільша цінність вчинку! Уявіть собі: Бог стає людиною для нас. Не для себе. Він і так Всемогутній. А для нас, простих людей. Щоб підняти гідність людини, щоб людина стала поряд з Богом, щоб люди не боялися Його, щоб спасти і врятувати людей. Ось у цьому Велич Різдва.
Це цінність сімейна. Разом іти до храму. Якшо ми православні – маємо перші пам'ятати, що це свято, коли ціла сім'я приходячи до храму вітає новонародженого Ісусика, прославляє Його піснями, разом з усією церквою. Бо також і через нас здійснюється пророцтво про Ісуса, як говориться у псалмі "ось я, жінка і діти, які дав мені Господь" приходимо з радістю вітаємо як пастушки, царі, ангели Мале Немовля.

 

Як правильно святкувати Різдво?

 

• Святий Вечір починається з того, що ми ідемо до храму. Завжди наші предки йшли до церкви, молилися, у храмі брали просфору та святу воду та приносили їх до своєї домівки.


Діти ішли на вулицю та дивилися коли появиться перша зірка. Коли вона появлялася діти заходили до хати та казали про це дорослим. Тоді всі збиралась за столом, молилися. Батько з вулиці заносив дідуха, вітав з Різдвом Христовим, а після свяченою водою,принесеною із храму,окроплював домівку та усіх за столом. Після цього розрізав просфору та роздавав серед усіх присутніх за столом. Ця просфора – символ Ісуса Христа, символ єднання з церквою, з Господом.
На Святий вечір строгий піст, тому перше, що людина їла була освячена в церкві просфора. Традиційно на Святий Вечір готували 12 пісних страв. Перелік страв, та традиції Святвечора по Україні були та є дуже різноманітні.

 

Як церква ставиться до вживання куті, водіння Меланки та інших язичницьких обрядів під час святкування Різдва?


• Після народження Ісуса Христа, та Його Вознесіння апостоли пішли по цілому світу з останніми словами які до них промовив Ісус Христос: "ідіть та хрестіть усі народи в ім'я Отця, і Сина, і Святого Духа..." Приходячи у нові землі, на чужу територію, Церква старалась замінювати місцеві традиції церковними так звана інкультурація. В нас колись Різдво замінило собою святкування язичницького бога Коляди. Так до нинішніх часів залишились колядки, які вже не прославляють природу, явища, божества, а прославляють Ісуса Христа. Досі колядники водять козу, ведмедя... Тут немає нічого поганого. Цінність Церкви – не знищення традицій, а прийняття їх та зміна, але не тиском, як при Радянському Союзі. Вірування язичників – пробатьківське, вони шанували рід і культ природи, повагу до батьків, об’єднання родини. Тому кожне українське місто мало свого бога-покровителя, якого потім замінили на святого-покровителя.
Досі залишились Маланки, колядування, вертепи. Але змінилось їхнє значення. Бог-Коляда – то є суворий Бог. Замість нього прийшов Ісус Христос – немовлятко який є Богом, йому співають Ангели, це милостивий, добрий Бог, який став людиною і страждав за нас.


Чому українці варили кутю? Тому що в Україні пшениця – символ життя. Зерно мусить померти – щоб дати нове життя. А замінювати пшеницю рисом – це чужа традиція, підміна, яка виникла за часів Союзу, щоб знищити наші традиції.


Коли святкувати Різдво: 25 грудня чи 7 січня?


На мою думку вихідним днем 25 грудня Верховна рада з толерантності до тих,які цього дня святкують Різдво Христове. Як ми бачимо, що після прийняття цього закону ряд церков, зокрема УПЦ МП, УГКЦ та УПЦ КП, публічно заявили, що не бачать потреби міняти дату святкування Різдва Христового.


Є багато позитивних моментів у зміні дати святкування Різдва, тому 25 грудня святкують не тільки Католики чи Протестанти, але також багато Православних Церков.


Але є й один негативний, у зв'язку з тим, що Україна поліконфесійна (жодна церква не є домінуючою, та не має навіть 40% вірних від жителів України) це породить конфлікт не тільки серед церков, але і серед людей. В Україні зараз більше інших проблем. Проблема Різдва є не на часі.


Знаєте, в нас більше розмов за дату святкування, ніж за справжнє розуміння Різдва Христового.

 

Чому Всемогутній Бог спустився до нас в образі немовляти?


• Бог явився у немовляті – це найбільше чудо! До немовляти приходять поклонитись і царі, і пастушки, Бог не дивиться на гаманець людини, а на її серце та душу, тому в нашому храмі немає цін.
Бог Ісус Христос – це мир, любов. Любов має увійти у наші серця, щоб ми стали добрішими, уміли пробачати, творити добро. Починати з себе. Бог явився не для всіх – а для кожного персонально. Бог кожного з нас любить, він любить нас Своєю Божою любов’ю. Це союз з людиною. Святкування Різдва – це показ нашої віри. Бо Він той хто нас спас, відкупив, той до кого ми завжди прибігаємо у стражданні чи горю. Різдво – це принесення спокою, любові, миру у свою душу та в своє серце.

 

Чому віруючий християнський православний український народ так страждає? Чому почалась війна?

 

• Найперше, що ми маємо просити у Бога – миру, миру у нашому серці. Якщо немає миру – серце наповнюється ненавистю, ми найчастіше самі себе з’їдаємо. Треба бути добрішими. Війна на Сході – це брак миру. Там не вистачало любові, миру, злагоди. Тому туди прийшов той, хто ненавидить Бога. Людям не вистачає любові. Коли ти любиш інших, поважаєш свого сусіда – ти не підеш до нього красти, відбирати землю, не підеш вбивати. Якщо є справжня віра в Бога – людина дотримуватиметься Божого закону. Не буде красти. Боятиметься образити Бога, який може за це покарати. Бог – як Батько. Ми приходимо у цей світ не як раби, а як діти. І на Різдво треба привітати Ісуса Христа як свого батька.


Ми маємо святий обов’язок - захищати свою землю, свої родину від ворога. Наші військові захищають тих, хто стоїть у них за спиною. Українці страждають через те, що тільки на словах є віруючими. Ми живемо одним днем, не думаємо про майбутнє. Нас Радянський Союз навчив тому, що партія за нас все вирішить, а насправді - все у наших руках. Нам треба захищати свою країну і зробити її кращою, гідною християнською державою!!!

scroll back to top

Додати коментар

 

Захисний код
Оновити

2018 04 26 металобаза2

 

Дійові особи

Тетяна Бойко

boyko1

 

Про те, як у Смілі викликали аварійну бригаду

 

Андрій Черничко

Chernichko

 

Про збір допомоги для дитячого відділення лікарні імені Павлова

 

Сергій Мошенський

Moshenskiy

 

Про важкі «роздуми» від Ротмістрівської лікарні

 

Авторизуватися через соціальні мережі:

 
Політика
На сесії райради говорили про розбиті дороги

26 грудня 2018, 09:29

2018 12 26 радаВідбулася 45 сесія районної ради, у порядку денному якої було 45 питань.


Економіка
Допомога на дітей: скільки отримають батьки у 2019-му

13 січня 2019, 12:55

2019 01 13 допомогаУ 2019 році при народженні дитини батьки отримуватимуть 41 280 грн. Сума не залежить від кількості дітей і виплачуватиметься протягом трьох років.


Суспільство
Cьогодні сміляни особисто передали звернення до Петра Порошенка

18 січня 2019, 17:25

 

2019 01 18 зверненняВчора сміляни вшановували пам’ять нашого Героя АТО – Гайдамаки Михайла Дімітрова. З цієї нагоди всі громадські організації міста і району підписали Звернення до Президента України про присвоєння йому звання Героя України посмертно.


Цікаво
Стартує конкурс дитячих малюнків про гуманне ставлення до тварин

18 січня 2019, 18:31

2019 01 18 тварини

Фонд Happy Paw оголосив про проведення Всеукраїнського конкурсу «Гуманне ставлення до тварин» спільно з Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді


Афіша
12 січня на «Авангарді» проведуть обласний Чемпіонат з футзалу для ветеранів

11 січня 2019, 14:35

2019 01 11 футзал12 січня у Смілі на стадіоні «Авангард» відбудуться зустрічі команд Чемпіонату Черкаської області з футзалу у віковій групі ветерани 40+.