Наша електронна пошта:
smila.ua@ukr.net
logo
icon-top-follow icon-top-fb

АНІ Бізнес ланч

 

AZK MIG

Стрічка новин

Безробітні знайшли «солодку» роботу

Безробітні знайшли «солодку» роботу

У селі Чорнявка Черкаського району днями провели День відкритих дверей на заводі з виробництва меду ТОВ «БІХАЙВ».

Школярі з Березняків взяли участь у

Школярі з Березняків взяли участь у "Фестивалі писанки-2019"

Березняківська школа активно долучилася до участі у "Фестивалі писанки-2019", який відбувся в Мокрокалигірській ОТГ.

У Смілі збільшилась кількість інсультів

У Смілі збільшилась кількість інсультів

У 2018 році у Смілі було зафіксовано 77 випадків інфарктів міокарду у дорослого населення. Це менша кількість, ніж у 2017 році, бо тоді їх було...

На обласній виставці вихованці інтернату презентували писанки

На обласній виставці вихованці інтернату презентували писанки

На виставці «Інноваційний пошук освітян Черкащини», яка проходила у Черкасах, експонувалося більше 1000 різнопланових робіт, зокрема,...

Затримали підозрюваних у вбивстві 33-річної таксистки

Затримали підозрюваних у вбивстві 33-річної таксистки

Правоохоронці по гарячих слідах взяли двох підозрюваних у вбивстві 33-річної жінки-таксистки з міста Києва, яка займалася приватними...

Судитимуть смілянина, який знущався над дружиною та 5 дітьми

Судитимуть смілянина, який знущався над дружиною та 5 дітьми

До суду спрямовано справу проти 39-річного жителя Сміли, який знущався над своєю дружиною та п’ятьма малолітніми дітьми.

Минулого тижня у Смілі народилося лише двоє малюків

Минулого тижня у Смілі народилося лише двоє малюків

У період з 15 по 21 квітня у Смілі народилося двоє малюків – хлопчик і дівчинка. А позаминулого тижня місто поповнилось 5 немовлятами...

Смілянські танцівниці показали в Одесі 238 танцювальні номери і стали найкращими

Смілянські танцівниці показали в Одесі 238 танцювальні номери і стали найкращими

Минулого тижня в Одесі проходив 13-ий міжнародний фестиваль східного танцю «Піраміда».

СМИЛА МРИЯ

 

Леонід Осадчий має одну із найбільших в Україні акваферм, де вирощують африканських сомів

"З мене всі сміялися, бо ніхто не вірив, що можна так вирощувати африканських сомів. 2012 року я був другий чи третій в Україні, у кого вийшло", - говорить 37-річний Леонід Осадчий. Має одну із найбільших в Україні акваферм.

 

2019 02 10 сом 

Автор: Gazeta.ua

Підприємство розташоване на покинутому цегельному заводі за 10 км від Жашкова на Черкащині. Від обласного центру туди їхати автобусом розбитими дорогами майже 5 год.

 

 

Чому вирішили відкрити акваферму?

У мене було хобі – ставкове господарство. Вирощував коропа і товстолоба. 2010 року на Різдво із батьками дивилися телевізор і побачив, як у Європі вирощують рибу на аквафермах. Захотілося спробувати. 2012-го побудував невеликий окремий басейн на ставку. Найгірше, що спочатку для риби не було спеціалізованих кормів. Доводилося купувати багато тюльки – від 100 до 500 кілограмів на місяць. Тоді вона була ще дешева – 8-10 гривень за кілограм. Також не було спеціального обладнання, конкретних інструкцій роботи. Все своїми ґулями набивали. Зараз на ринку є французька компанія-виробник кормів, яка має філію у Корделівці Калинівського району Вінницької області. Випускають гранульований корм, постачають допоміжне спорядження для годування риби.

 

2019 02 10 сом1 

Автор: Gazeta.ua
У 5 басейнах вирощують осетрів різного віку.


Де брали перших сомів?

У професора Кутіщева із Херсонського аграрного університету. Він їх вирощував. Першу тисячу сомів замовив у нього. Вибрав цей вид, бо риба недорога і живуча, не хворіє. Африканський сом має 8 вусів і легені, замість зябр. Рибина росте до 3-5 кілограмів. За структурою тіла як наші соми, а за смаком – кращі. М'ясо не схоже на рибу. Наче курку їси. Гарний копчений або в консервах.

Африканському сому не потрібно багато кисню у воді, тому можна досягти високої щільності риби в басейні – до 600-800 кілограмів на кубічний метр. Він виринув, хапнув повітря і в воду. Африканський сом може дихати киснем і жити без води близько доби чи навіть двох на суші, якщо йому не буде холодно. Одного разу привіз живого сома кумові. Він увечері покинув рибу на кухні. Вночі із дружиною прокинулися від шуму. Думали, що злодій заліз. Кум вибіг із рушницею у кухню, а там сом вибрався з мішка, заліз у сміттєве відро і скрізь порозтаскував сміття. Іншого разу сом прожив два тижні у душовій, де його випадково забули.

Скільки вирощуєте риби?

До 50 тонн на рік. Можу 100-120, але немає потреби - не продам. Раніше давав рекламу, а зараз працюю лише на постійних клієнтів.

Яких умов потребує сом?

Теплої води не нижче +25…+27°С. Якщо холодніше +20°С – перестає їсти, а при +13…+15°С – гине. Воду грію дровами. Купую КАМАЗ із причепом за 12-13 тисяч гривень. Вистачає зимою на місяць. У басейнах є теплоізоляція. Якщо температуру не підтримувати, то вся риба загине.

Буває соми загризають свого ж. У них конкуренція. Хочуть знищити більшого за себе. Коли намагався очистити воду, щоб була прозора, то загризали більше. У каламутній воді не так бачать.

 

2019 02 10 сом2 

Автор: Gazeta.ua
Африканського сома годують 2 рази на день. Малих сомиків кожні 2-4 години


Куди збуваєте сомів?

Найбільше беруть на ринки у Київ і Одесу. Продаю оптом по 55 гривень за кілограм. Заробітку майже немає, бо собівартість – 37 гривень. Люди звикли до коропа, тому попит не скрізь добрий. Найкраще продається літом, коли немає іншої ставкової риби. Осінь-зима – продажів практично немає. Із супермаркетами не співпрацюю. Не подобається, що потрібно возити малі об'єми риби і ждати гроші по місяцю. Пробував здавати сома на консерву. Вийшла дуже шикарна. Але виробник чомусь продавати на прилавки так і не пустив. Не знаю, що сталося.

Скільки потрібно вкласти, щоб зробити акваферму?

Потрібно близько 300 тисяч доларів. У мене таких грошей відразу не було. Виклав таку суму десь за перші роки роботи.

Коли бізнес може себе окупить?

Перші два роки я працював добре. Сомів гарно їли в Горлівці на Донбасі, люди були звиклі. З часів війни продажі впали на 70 відсотків.

 

2019 02 10 сом3 

Автор: Gazeta.ua
У басейнах із африканськими сомами температура води не нижча +25 градусів. Чистити басейни не потрібно, бо стоять фільтри на механічну і біологічну очистку


Чи велика конкуренція на українському ринку?

Є до десятка великих акваферм, де вирощують африканських сомів. Останні роки почали з'являтися маленькі. Якщо мені везти у якийсь невеликий райцентр 50-70 кілограмів, то я не буду за це братися. Тому люди вирощують на місці і там продають. Ставлять вищу, ніж в мене ціну, по 80 гривень за кілограм. Конкуренція в такому випадку майже не відчувається, тому ситуація на ринку для виробників комфортна.

Що робите кожного дня на фермі?

Осетра годую кожних 4 години, сома – 2 рази на день. Малих сомиків кожних 2-4 години. Слідкую, щоб була потрібна температура води. Чистити басейни не потрібно, бо стоять фільтри на механічну і біологічну очистку води.

Намагаюся нікого на ферму не пускати. Співпадало, що як тільки хтось чужий приходив, то до вечора були пригоди – то щось зламається, то риби більше, ніж треба здохне. Африканський сом переживає стрес, всього боїться. Хтось чужий зайшов – може не захотіти їсти.

 

 2019 02 10 сом4

Автор: Gazeta.ua
Басейни із африканськими сомами йдуть на кілька метрів під землю. Повітря в приміщенні вологе, як у тропіках


Чому вирішили вирощувати ще осетрів?

Мені подобається ця риба. Планую отримувати чорну ікру. Потрібно чекати цього 7 років. Не знаю ще, чи буде попит в Україні. Зараз кілограм ікри коштує близько 300 доларів китайської, буває продають по 500-1000. В Україні є небагато виробників, але вони всі стараються орієнтуватися на експорт у Європу.

Нещодавно робив УЗД 1600 осетрам. Платив за кожне 20 гривень, щоб дізнатися, самка чи самець. Це видно лише після 3 років. Це важливо, бо 7 років годувати самок і самців дорого. Так самців можна поступово продавати і перекривати затрати на корм.

Якщо вирощувати осетрів на м'ясо, то бізнес буде нерентабельним. Собівартість кілограма осетра 140 грн, середня ціна реалізації – 160 грн, а треба ще зважати й на природний відбір.

 

2019 02 10 сом5 

Автор: Gazeta.ua
Аквафермер Леонід Осадчий вирощує осетрів на чорну ікру.


Рибний бізнес перспективний в Україні?

Ні, і не буде перспективним, поки працюватимуть браконьєри. Влада це мало контролює. Все домовлено, ділиться. Немає сенсу навіть охорону ставити. Хлопці такі майстерні, що сітки ставлять, навіть у воду не залазять.

Риби зараз на ринку достатньо, але в людей не на все є гроші.

 

 2019 02 10 сом6

Автор: Gazeta.ua
Басейни із осетрами на аквафермі прикрашає банер із їх зображенням.

Як цей бізнес працює в Європі?

Знайомий розказував, що там на 5 ставках, що по 100 гектарів кожен, працює один працівник. Його задача: під'їхати трактором до кормороздатчика, завантажити корм і поїхати на ставок – вивантажити. Все. Поняття охороняти ставок – немає. Там не лізуть. Менталітет інший. У нас люди звикли красти.

Допомоги від держави отримати не реально. Мабуть, вони в цьому не зацікавлені.

Чим ще заробляєте на життя?

Я маю майстерню, де робимо ковані вироби: ворота, хвіртки, будь-що. Я за спеціальністю майстер художнього кування. Вчився 12 років. Закінчив Ужгородське училище прикладного мистецтва, потім коледж імені Адальберта Ерделі та Львівську академію мистецтв. У майстерні роблю ковані вироби за оригінальними проектами. Сам роблю дизайн, все малюю, потім виковуємо і відправляємо замовнику. Насправді, раніше було більше і серйозніші замовлення. Робили 15 зварників і 4 ковалі. Зараз лише 3 працівники. Хочемо пережити цей поганий час. Стогнемо. 10 років тому мав шанс переїхати в Канаду. Людина готова була вкинути 2-3 мільйони доларів, щоб я відкрив там фірму із художнього кування. Я відмовився, бо захотів бути вдома, мав амбіції. Зараз не поїхав би, бо не хочу все це покинути.

 

Джерело: "Газета по-українськи"

scroll back to top

Додати коментар

 

Захисний код
Оновити

2018 04 26 металобаза2

Дійові особи

Микола Щербаков

Щербаков М

 

Про особливо небезпечне вірусне захворювання

 

 

Сергій Чередніченко

Чередніченко2

 

Про початок наступного опалювального сезону у Смілі

 

 

Сергій Рудик

Рудикк

 

Про будівництво новенької амбулаторії в Сунках

 

 

Авторизуватися через соціальні мережі:

 
Політика
У міськраді засідала комісія

19 березня 2019, 12:24

2019 03 18 narada

Днями провела своє засідання комісія міської ради з питань освіти, науки, молоді та спорту, культури, охорони здоров'я, материнства, дитинства та соціального захисту, засобів масової інформації.


Економіка
За кошти міського бюджету співфінансуватимуть ремонт водосховища та інфекційного відділення

19 квітня 2019, 15:23

2019 04 19 grohi

На черговій сесії говорили про те, щоб розподілити один мільйон 549 тисяч гривень із міського бюджету на спів фінансування проектів, які фінансуються із ДФРР.


Суспільство
Безробітні знайшли «солодку» роботу

23 квітня 2019, 17:25

2019 04 23 robota

У селі Чорнявка Черкаського району днями провели День відкритих дверей на заводі з виробництва меду ТОВ «БІХАЙВ».


Цікаво
Старовинні церкви з’явилися у віртуальному турі

23 квітня 2019, 18:37

2019 04 22 CERKVU

Завдяки спільному проекту уряду та компанії Google “Автентична Україна” тепер можна відправитися у 3D-тур храмами.


Афіша
У суботу у Смілі відбудеться молодіжний фестиваль з цікавими майстер-класами

12 квітня 2019, 12:24

2019 04 10 konsert

У суботу, 13 квітня, о 12.00 у Будинку культури ім. Т. Шевченка організовують молодіжний благодійний фестиваль.