Наша електронна пошта:
smila.ua@ukr.net
logo
icon-top-follow icon-top-fb

Стрічка новин

22-09-2017
Штормове попередження: вітер і зливи

Обласний гідрометцентр оголосив штормове попередження.

Читати далі...

Цікаво

Чи повернеться прах Тодося Осьмачки до отчого краю?

2017 09 07 Т.Осьмачко55 років тому, 7 вересня 1962 року , в клініці поблизу Нью –Йорка помер уродженець с.Куцівка Смілянського району, відомий український поет і прозаїк Тодось Осьмачка. Медики навіть не знали справжньої причини хвороби – її знали тільки друзі Осьмачки, який жив у постійному страху розправи з боку радянського КДБ. Як автора творів, в яких засуджував репресії й примусову колективізацію, нашого земляка у 30 –х роках минулого століття посадили спочатку до Бутирки, Лук’янівської в’язниці, а потім відправили до психіатричної лікарні. Після того, як утік звідти, жорстока життєва доля повела Тодося Осьмачка в далекі світи: окупований фашистами Львів, табір для переміщених осіб у Германії, а звідти перебрався до США. Скрізь зачитувались творами емігранта – українця. І саме завдяки його повістям «План до двору» та «Ротонда душегубців», світ довідувався більше про звірства НКВС під час колективізації, про голодомор і нищення українства. Митець часто виступав перед українськими громадами, але його боязнь розправи від агентів КДБ перетворилася на справжню хворобу. Він нерідко потрапляв у «психологічні провалля», коли страх змушував підніматися серед ночі і полишати домівки друзів, де знаходив прихисток… Цей страх буквально вбив талановитого Тодося Осьмачку: поет упав на вулиці німецького Мюнхена, звалений нервовим паралічем. Перевезений літаком до лікарні у США, він ще прожив два місяці, та його здоров’я врешті не витримало. З тих пір промайнуло більше, ніж піввіку. На початку нинішнього року письменники Черкащини, у тому числі - Володимир Ткаченко, Валентина Коваленко ,Ігор Коваленко, Володимир Поліщук порушили клопотання перед Кабінетом Міністрів України про перепоховання праху Т.С. Осьмачки зі США до рідного села. Чи повернеться поет – емігрант до отчого краю, сказати важко. Ясно тільки одне: у травні 2020 йому виповниться 125 років із дня народження.

Дмитро Палій

scroll back to top

Дійові особи

Віктор Кравченко

Кравченко

 

«Щоб тобі дали гроші, треба бути в ОТГ»

 

 

Олександр Беззубий

Беззубий

 

Про підготовку району до опалювального сезону 

Наталія Сергєєва

Сергєєва

 

 

«Як дурять нашого брата!»

 

 

 

Авторизуватися через соціальні мережі:

 
Політика
Сесії райради проводяться з порушеннями

22 серпня 2017, 15:26

2017 08 22 райрадаЗа останній рік роботи Смілянська районна рада перетворилася з колегіального органу на одноосібний


Економіка
Що винен - оддати повинен

05 вересня 2017, 14:39

2017 09 05 боргНу, ніяк не вдається у Смілі погасити довготривалу заборгованість по зарплаті, що складає понад 9 мільйонів грошей


Суспільство
Увага: субсидії по - новому!

07 вересня 2017, 10:47

2017 09 06 субсПри призначенні субсидії враховуються нині доходи за 6 останні місяців


Цікаво
Виставка навчить, як вив’язувати голову хусткою, наміткою, як одягати очіпки, чушки, капурі та кибалки

21 вересня 2017, 17:47

2017 09 21 вистЗа сприяння Черкаського краєзнавчого музею в Галереї народного мистецтва відкрили фотовиставку "Благословенні Богом українки".


Афіша
Смілян вітатиме "ТАРТАК"

09 вересня 2017, 11:44

2017 09 09 тартакВже не є секретом, що 16 вересня на День міста центральну площу "запалюватиме" легендарний гурт "ТАРТАК"