Наша електронна пошта:
smila.ua@ukr.net
logo
icon-top-follow icon-top-fb

2018 04 26 металобаза2

 

Стрічка новин

Цікаво

Чи повернеться прах Тодося Осьмачки до отчого краю?

2017 09 07 Т.Осьмачко55 років тому, 7 вересня 1962 року , в клініці поблизу Нью –Йорка помер уродженець с.Куцівка Смілянського району, відомий український поет і прозаїк Тодось Осьмачка. Медики навіть не знали справжньої причини хвороби – її знали тільки друзі Осьмачки, який жив у постійному страху розправи з боку радянського КДБ. Як автора творів, в яких засуджував репресії й примусову колективізацію, нашого земляка у 30 –х роках минулого століття посадили спочатку до Бутирки, Лук’янівської в’язниці, а потім відправили до психіатричної лікарні. Після того, як утік звідти, жорстока життєва доля повела Тодося Осьмачка в далекі світи: окупований фашистами Львів, табір для переміщених осіб у Германії, а звідти перебрався до США. Скрізь зачитувались творами емігранта – українця. І саме завдяки його повістям «План до двору» та «Ротонда душегубців», світ довідувався більше про звірства НКВС під час колективізації, про голодомор і нищення українства. Митець часто виступав перед українськими громадами, але його боязнь розправи від агентів КДБ перетворилася на справжню хворобу. Він нерідко потрапляв у «психологічні провалля», коли страх змушував підніматися серед ночі і полишати домівки друзів, де знаходив прихисток… Цей страх буквально вбив талановитого Тодося Осьмачку: поет упав на вулиці німецького Мюнхена, звалений нервовим паралічем. Перевезений літаком до лікарні у США, він ще прожив два місяці, та його здоров’я врешті не витримало. З тих пір промайнуло більше, ніж піввіку. На початку нинішнього року письменники Черкащини, у тому числі - Володимир Ткаченко, Валентина Коваленко ,Ігор Коваленко, Володимир Поліщук порушили клопотання перед Кабінетом Міністрів України про перепоховання праху Т.С. Осьмачки зі США до рідного села. Чи повернеться поет – емігрант до отчого краю, сказати важко. Ясно тільки одне: у травні 2020 йому виповниться 125 років із дня народження.

Дмитро Палій

scroll back to top

2018 05 04 ани

Дійові особи

Юрій Ткаченко

ткаченко1

 

Про дорожні ремонти на Черкащині

 

Микола Щербаков

Щербаков М

 

Про новий спалах африканської чуми свиней у Балаклеї

 

 

Віктор Овчаренко

Овчаренко

 

Про ремонт доріг

 

Авторизуватися через соціальні мережі:

 
Політика
Міський голова розпускає виконком

26 травня 2018, 14:55

2018 05 26 виконкомНа офіційному сайті Смілянської міської ради з'явився ПРОЕКТ рішення "Про розпуск виконавчого комітету".


Економіка
Маєте велику хату – будете без субсидій

02 травня 2018, 11:28

2018 05 02 субсидУкраїнці, які мають у власності авто віком до п’яти років та житло із завеликою, на думку Кабміну, площею, втрачають право на житлові субсидії


Суспільство
Олексій Цибко розповів, що зробив за два місяці на посаді мера

01 червня 2018, 11:27

2018 06 01 цибкоПомітно, що міський голова Олексій Цибко постійно рахує свої дні на посаді міського голови.


Цікаво
У музеї можна побачити парфуми, яким майже 90 років

22 липня 2018, 15:51

2018 07 22 парфУ обласному краєзнавчому музеї можна побачити рідкісний експонат – це парфуми, яким майже 90 років.


Афіша
7 липня у Самгородку святкуватимуть Івана Купала

13 червня 2018, 10:46

купала1У суботу, 7 липня, у Самгородку традиційно святкуватимуть Івана Купала.